Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Opieka koordynowana to odwracanie kierunku reform i powrót do skompromitowanych rozwiązań

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 czerwca 2022 14:38

Opieka koordynowana to odwracanie kierunku reform i powrót do skompromitowanych rozwiązań - Obrazek nagłówka

Podczas Walnego Zjazdu Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Delegaci przyjęli wspólne stanowisko w sprawie wprowadzenia do systemu ochrony zdrowia tzw. „opieki koordynowanej”. Stanowisko to zostanie przesłane do Ministra Zdrowia. – Wymuszone mechanizmami prawnymi i finansowymi, a także urzędniczymi nakazami scalanie podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych w duże wielofunkcyjne zespoły to odwracanie kierunku reform i przywracanie peerelowskich rozwiązań, skompromitowanych w systemie publicznej ochrony zdrowia!!! – uzasadniają świadczeniodawcy PPOZ, apelując do decydentów o porzucenie kierunku proponowanych zmian w organizacji i finansowaniu podstawowej opieki zdrowotnej!

Przyjęty przez Radę Ministrów dokument zatytułowany „Zdrowa Przyszłość” rekomenduje wprowadzenie do systemu ochrony zdrowia tzw. „opieki koordynowanej”.

– Podtytuł dokumentu sugeruje, że przyczyni się to do rozwoju systemu. Tymczasem nie wiadomo na czym ten rozwój ma polegać, jakie mają być jego kierunki i jakie cele zdrowotne mają zostać osiągnięte. O tym dokument milczy! Urzędnicy ministerialni, autorzy projektu, wspólnie z krajowym konsultantem w dziedzinie medycyny rodzinnej twierdzą jedynie eufemistycznie, że opieka koordynowana to sposób na „lepsze zaopiekowanie pacjenta”. Co to znaczy? – pyta Bożena Janicka, prezes PPOZ, podkreślając jednocześnie, że „Zdrowa Przyszłość” w żaden sposób nie dostrzega pozytywnych wartości w zmianach, które dokonały się w podstawowej opiece zdrowotnej w ciągu ostatnich 20 lat.

– Źródeł niewydolności obecnego systemu ochrony zdrowia upatruje się jedynie w rozdrobnieniu organizacyjnym podmiotów udzielających świadczeń i zerwaniu między nimi więzi funkcjonalnych. Panaceum na te słabości ma być wymuszone mechanizmami prawnymi i finansowymi scalanie ich w duże, wielofunkcyjne zespoły do złudzenia przypominającymi peerelowskie zespoły opieki zdrowotnej. Dla tych, którzy nie będą mogli do nich przystąpić, miejsca w systemie publicznej ochrony zdrowia ma nie być! – komentuje prezes.

Wypracowane podczas Walnego Zgromadzenia PPOZ stanowisko jest jednoznaczne! Brak zgody na reformy punktowe, niekonsultowane ze środowiskiem, którego mają dotyczyć!

– Takie podejście zawsze jest zgubne w skutkach! Nie dość, że nie rozwiązuje istniejących problemów, to dodatkowo generuje nowe. Dlatego PPOZ apeluje do decydentów aby porzucili kierunek proponowanych zmian w organizacji i finansowaniu podstawowej opieki zdrowotnej. Aby nie odwracali kierunku reform. Aby nie przywracali skompromitowanych, rodem z PRL rozwiązań. Jedynym „uzdrawiającym” system rozwiązaniem jest opracowanie strategii kompleksowych, a nie punktowych zmian w systemie ochrony zdrowia. Poza tym, aby reforma miała realną szansę powodzenia musi być przeprowadzona w porozumieniu ze środowiskiem medycznym! Wymuszanie na nim urzędniczymi nakazami zmian sposobu udzielania świadczeń zdrowotnych, a na pacjentach zasad korzystania z nich będzie przeciwskuteczne – uzasadniają w swoim stanowisku lekarze PPOZ.

inf pras

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także