Oryginał, czy generyk? Co preferują Polacy?

Medexpress

Opublikowano 11 marca 2019, 14:01

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 11 marca 2019, 14:01

Z badań wynika, że ponad 37% chorych nigdy nie usłyszało od swojego lekarza o możliwości zamiany oryginalnego leku na tzw. generyk.

Zamienniki leków posiadają te same substancje czynne, dawki i tę samą postać co oryginalny lek. Konkurenci mają prawo zacząć produkować generyki 20 lat po wprowadzeniu na rynek oryginału. Zgodnie z „Dobrą praktyka wytwarzania” leki odtwórcze muszę spełniać te same standardy jakości i bezpieczeństwa. Mają też być tak samo skuteczne. Mogą się natomiast różnić od oryginalnego leku przepisanego na receptę substancjami wypełniającymi, kształtem, czy wielkością. Dla pacjenta najistotniejsza może jednak okazać się cena. W przypadku generyków bywa ona nawet kilkakrotnie niższa od ceny leku oryginalnego.

Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że to rekomendacja i wskazanie lekarza jest dla nas najważniejszym argumentem przy wyborze medykamentu. Twierdzi tak aż 49,1 % respondentów. Przy realizacji recepty pacjenci zwracają także uwagę na cenę. To 27,7 % badanych. Ponadto, to także farmaceuta jest dla pacjentów ważnym głosem doradczym. 18 % respondentów wskazało na jego rekomendacje przy wyborze leku.

Świadomość istnienia i możliwości zakupu zamiennika leku jest w naszym społeczeństwie niezbyt wysoka. Największa grupa badanych potwierdza, że podczas wizyty w gabinecie medycznym nigdy nie usłyszała od swego lekarza o opcji wykupu zamienników: o takim samym składzie, za to w niższej cenie. To aż 37,5 % respondentów. Na drugim końcu mamy pacjentów informowanych podczas każdej wizyty o takiej możliwości To niespełna 3,9 % respondentów.

Jak wynika z badania, także i my - klienci aptek - sami nieczęsto wychodzimy z pytaniem o możliwość zamiany oryginalnego leku na jego substytut. Taką inicjatywą wykazuje się zaledwie co trzeci spośród ankietowanych (12,2% robi to zawsze, 18,7 % często). 45,7 % ankietowanych przyznaje, że nigdy nie pyta farmaceuty o zamienniki.

Przy tej okazji warto wspomnieć inny aspekt badania: aż 18 % respondentów uważa, że skuteczność i bezpieczeństwo generyków jest niższa od leków oryginalnych. Jednak aż 81,8% stoi na stanowisku, że między tymi medykamentami można postawić znak równości.

Przypomnijmy, że w 2018 roku Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Instytut Leków i Polska Akademia Nauk wypracowało dokument dotyczący zamienników lekarstw. Zgodnie z nim leki pojawiające się na rynku po utracie ważności licencji na wyłączność muszą pozytywnie przejść procesy gwarantujące ich jakość, bezpieczeństwo i skuteczność.

Badanie przeprowadzono przez Agencję Badawczą BioStat® www.biostat.com.pl w dwóch terminach: od 30 maja do 7 czerwca oraz od 20 do 28 grudnia 2018 roku na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

leki generyczne / zamiennictwo
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28