Beata Ambroziewicz:

Osoby cierpiące na niewydolność serca czują się osamotnione

Medexpress

Opublikowano 03 pazdziernika 2018, 13:54

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 03 pazdziernika 2018, 13:54

Na poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej przez Koalicję Serce dla Kardiologii zgromadzili się eksperci polskiej kardiologii, przedstawiciele środowiska pacjentów, a także administracji rządowej. Pacjenci przekazali swoje rekomendacje przedstawicielom MZ.

Jesteśmy po to, aby pomagać indywidualnym pacjentom. Osoby cierpiące na niewydolność serca powtarzają, że czują się osamotnione - powiedziała Ambroziewicz. Trzeba budować świadomość wśród pacjentów na temat choroby. Tłumaczyła, że w Stanach Zjednoczonych działania profilaktyczne są bardzo popularne i przynoszą efekty. Należy położyć nacisk na profilaktykę. Trzeba się badać - zaznaczyła Beata Ambroziewicz, prezes zarządu Polskiej Unii Organizacji Pacjentów „Obywatele dla Zdrowia.

Wczesna diagnostyka, dostępność do skutecznych i nowoczesnych terapii w leczeniu niewydolności serca oraz kompleksowość leczenia to wnioski wynikające z cyklu spotkań dla pacjentów kardiologicznych, które zostały zaprezentowane podczas konferencji zorganizowanej przez Koalicję Serce dla Kardiologii. Spotkanie zgromadziło czołowych ekspertów polskiej kardiologii, przedstawicieli środowiska pacjentów, a także administracji rządowej. Pacjenci przekazali swoje rekomendacje przedstawicielom MZ.

- Jesteśmy po to, aby pomagać indywidualnym pacjentom. Osoby cierpiące na niewydolność serca powtarzają, że czują się osamotnieni - powiedziała Ambroziewicz. Trzeba budować świadomość wśród pacjentów na temat choroby. Tłumaczyła, że w Stanach Zjednoczonych działania profilaktyczne są bardzo popularne i przynoszą efekty. Należy położyć nacisk na profilaktykę. Trzeba się badać - zaznaczyła Ambroziewicz.

Edukacja i wsparcie pacjentów zmagających się z chorobami kardiologicznymi jest równie ważna co samo leczenie. Jako koalicja staramy się zapewnić pacjentom odpowiedzi na nurtujące ich pytania, a także pokazać, że wspólne działania i zaangażowanie przynoszą pozytywne efekty i mogą mieć realny wpływ na kształt systemu służby zdrowia - powiedziała Beata Ambroziewicz, prezes koalicji Serce dla Kardiologii.

Powołana koalicja prowadzi intensywne działania na rzecz chorych, a przez ostatnie pól roku na terenie całego kraju, była organizatorem warsztatów edukacyjnych dla pacjentów oraz ich bliskich. Przedstawiane przez pacjentów opinie, potrzeby i postulaty, w połączeniu z bieżącą wiedzą systemową, pozwoliły na wypracowanie wniosków i rekomendacji w zakresie kardiologii w Polsce, od których realizacji zależeć będzie przyszłość naszych rodzimych pacjentów. Szczególną uwagę poświęcono chorobie niewydolności serca w zakresie której niezbędne są pilne zmiany.

Mimo postępu w leczeniu niewydolności serca w zakresie metod leczenia i ich dostępności, rokowanie jest nadal poważne. Co drugi pacjent umrze w ciągu 5 lat od rozpoznania, 11 proc. pacjentów umiera w 1-szym roku po hospitalizacji. W Polsce 164 osoby umierają każdego dnia z powodu niewydolności serca. Niewydolność serca odpowiada za ok. 30 proc. zgonów zgonów z powodu chorób sercowo- naczyniowych; z tej przyczyny przedwcześnie umiera co siódmy Polak. Należy podkreślić, że do ok. 40 proc. zgonów i mężczyzn i ok. 18 proc. zgonów kobiet dochodzi przed 65 rokiem życia, co wskazuje, że większości z tych zgonów można uniknąć oraz że dotyczy to osób w wieku produkcyjnym.

Koalicja Serce dla Kardiologii podejmuje działania edukacyjne mające uwrażliwić pacjentów na dolegliwości mogące wskazywać na niewydolność serca, a także dialog ze specjalistami z zakresu kardiologii oraz decydentami w obszarze ochrony zdrowia. Dzięki aktywnej działalności Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz zwiększenia dostępności do leczenia interwencyjnego odnotowujemy poprawę sytuacji pacjentów kardiologicznych.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

niewydolność serca / Beata Ambroziewicz
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31