Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

OZZL apeluje do dyrektorów szpitali: zamiast bezprawnych nacisków na lekarzy, zastosujcie legalne naciski na Rząd RP

MedExpress Team

MedExpress Team

OZZL apeluje do dyrektorów szpitali: zamiast bezprawnych nacisków na lekarzy, zastosujcie legalne naciski na Rząd RP - Obrazek nagłówka
Do OZZL napływają informacje od rezydentów wypowiadających opt-outy, że dyrektorzy szpitali próbują wywrzeć na nich nieformalny nacisk.

Zarząd Krajowy OZZL informuje, że otrzymuje od lekarzy zgłoszenia konkretnych szpitali, w których lekarze, zwłaszcza lekarze rezydenci poddawani są nieformalnym naciskom, aby nie korzystali z przysługującego im prawa do pracy zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami o czasie pracy. Zgłaszający z reguły nie chcą, aby podawać do publicznej wiadomości nazwy szpitali, dlatego OZZL nie czyni tego, ograniczając się jedynie do zgłaszania wniosków do PIP.

OZZL zwrócił się do dyrektorów szpitali, aby zrozumieli, że działania lekarzy wypowiadających opt-out nie są skierowane przeciwko dyrekcjom poszczególnych szpitali, ani w ogóle przeciwko komukolwiek i nie mają na celu dezorganizację pracy szpitali (jak próbuje to przedstawić minister zdrowia), ale – wręcz przeciwnie – trwałą poprawę ich funkcjonowania.

Lekarze przez swoje działania chcą uświadomić rządzącym, że system publicznej ochrony zdrowia w Polsce nie może opierać się w sposób trwały na pracy lekarzy (i innych pracowników medycznych) ponad siły i ponad wszelkie normy. Taki stan rzeczy może trwać pewien ograniczony czas, ale jego przedłużanie stanowi zagrożenie dla lekarzy i ich pacjentów. W Polsce taki stan rzeczy trwa od kilkudziesięciu lat i nie widać ze strony rządzących działań, które dawałyby nadzieję, na rychłe zakończenie tej patologii.

OZZL zwraca uwagę dyrektorom szpitali, że nie ma większego sensu, aby dyrektorzy próbowali rozwiązać powyższy problem na szczeblu szpitala, bo przyczyny tego problemu leżą nie w szpitalu, ale w organizacji i finansowaniu publicznej ochrony zdrowia jako całości, co leży w kompetencjach Rządu RP. Działania, jakie podejmują dyrektorzy, często niemal desperackie i w postaci bezprawnych nacisków na lekarzy są w istocie szkodliwe dla tych szpitali, dla pacjentów, lekarzy i publicznej ochrony zdrowia jako całości. Działania te bowiem ukrywają prawdziwy stan publicznej ochrony zdrowia i maskują patologie, a przez to ośmielają rządzących do dalszego niepodejmowania koniecznych działań.

OZZL zaapelował do dyrektorów szpitali, aby - zamiast bezprawnych nacisków na lekarzy, którzy wypowiadają klazulę opt-out – zastosowali legalne naciski na Rząd RP, aby podjął on odpowiednie działania na rzecz naprawy publicznej ochrony zdrowia w Polsce.

Źródło: OZZL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)