OZZL przeciwny nowym zasadom walki z pandemią. Sparaliżują POZ

Medexpress

Opublikowano 26 stycznia 2022, 09:00

ozzl
Medexpress

Opublikowano 26 stycznia 2022, 09:00


Zarząd Krajowy OZZL sprzeciwia się nowym zasadom walki z pandemią. Mają polegać na obowiązkowych badaniach pacjentów powyżej 60. roku życia z pozytywnym wynikiem SARS-Cov-2 przez lekarzy POZ w warunkach domowych. OZZL apeluje o wycofanie się z przepisów, które sparaliżują działalność lekarzy POZ, jednocześnie pozbawiając opieki zdrowotnej pozostałych pacjentów, cierpiących na inne, często przewlekłe choroby. Takie rozwiązania są nierealne pod względem zarówno technicznym, jak i wydolnościowym systemu podstawowej opieki zdrowotnej oraz powodują dalsze narastanie olbrzymiego długu zdrowotnego.


Lekarz POZ realizujący obowiązkową wizytę domową u pacjenta z pozytywnym wynikiem SARS-Cov-2, nie będzie możliwości prawidłowego zabezpieczenia siebie, poprzez prawidłowe ubranie i zdjęcie uniformu ochronnego w warunkach domowych i nie będzie w stanie wykonywać swoich podstawowych obowiązków w poradniach POZ. Takie nieprzemyślane rozwiązanie może doprowadzić do istotnego zagrożenia epidemicznego w odniesieniu do samych lekarzy POZ, jak i ich rodzin, a także innych pacjentów, przyjmowanych w POZ. Istnieje realne i istotne ryzyko, że obowiązkowe wizyty domowe nie tylko nie poprawią sytuacji epidemicznej, ale wręcz ją pogorszą, także kosztem zdrowia innych pacjentów, którzy często potrzebują nagłej pomocy lekarzy POZ.


Zarząd Krajowy OZZL sprzeciwia się pomysłom, które wprowadzane są ad hoc, bez zrozumienia istoty działania systemu POZ. Apelujemy do lekarzy i pacjentów o poparcie naszego stanowiska!

Zarząd Krajowy OZZL
Krzysztof Bukiel – przewodniczący Zarządu

Źródło: OZZL

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

OZZL / poz / lekarz rodzinny
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31