Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Wiceminister cyfryzacji

Pacjenci chcą korzystać z e-usług w ochronie zdrowia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 lipca 2019 11:27

Pacjenci chcą korzystać z e-usług w ochronie zdrowia - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
- Mamy już pomysł na to, aby pracownicy placówek medycznych nie byli obciążeni z powodu zakładania pacjentom profilu zaufanego. Przewidujemy też rekompensaty - powiedział Medexpressowi wiceminister cyfryzacji Marek Zagórski.

Martyna Chmielewska: Jak Pan ocenia raport „E-Polacy”?

Marek Zagórski: Wyniki raportu są bardzo interesujące z punktu widzenia rządu. Dają nam trzy wskazówki. Po pierwsze Polacy chcą mieć jak najwięcej usług dostępnych przez internet, w tym oferowanych przez administrację. Po drugie Polacy chcą korzystać z internetu głównie przez urządzenia mobilne. Po trzecie należy zapewnić dostępność do usług internetu mobilnego, zlikwidować bariery, przyspieszyć proces budowy infrastruktury zapewniającej internet mobilny, także w kontekście technologii 5G.

M.Ch.: Co Pana najbardziej zaskoczyło w tym raporcie?

M.Z.: Najbardziej zaskoczyło mnie to, że o ile w przypadku nastolatków korzystanie z internetu za pośrednictwem smartfonów było dla mnie oczywiste, to nie odnotowano tego w przypadku dorosłych Polaków. Ponad 60 procent dorosłych Polaków korzysta z internetu mobilnego. To pokazuje dynamikę zmian. Jeżeli nastolatki korzystają z internetu mobilnego w 80 procentach, to za pięć, sześć lat wszyscy Polacy będą z niego korzystali.

M.Ch.: Według planów MZ do końca 2019 roku ma powstać 10 mln Internetowych Kont Pacjenta. Jak Pan ocenia szansę na realizację tego celu?

M.Z.: Według mnie to ambitny cel. Będę szczęśliwy, jeśli zrealizujemy go w więcej niż w 50 procentach. Pracujemy z Ministerstwem Zdrowia nad możliwością potwierdzania profilu zaufanego w placówkach służby zdrowia. Jeżeli to uruchomimy, to każdy pacjent, który przyjdzie do placówki państwowej służby zdrowia, zostanie zachęcony do założenia profilu zaufanego. Pozwoli nam się to zbliżyć do wytyczonego celu.

M.Ch.: Powiedział Pan, że będzie można założyć profil zaufany w placówkach medycznych. Tymczasem dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy KLRwP powiedział podczas rozmowy z Medexpressem, że rozwiązanie to będzie wiązało się z dodatkowym obciążeniem dla pracowników ochrony zdrowia...Co Państwo zamierzają zrobić w tej sytuacji?

M.Z.: Postaramy się temu zaradzić. Mamy już pomysł na to, aby pracownicy placówek medycznych nie byli obciążeni z powodu zakładania pacjentom profilu zaufanego. Przewidujemy też rekompensaty. Pamiętajmy o tym, że pacjenci chcą korzystać z e-usług w ochronie zdrowia. Polacy zapytani co chcieliby załatwiać w pierwszej kolejności w internecie w większości odpowiedzieli, że sprawy związane ze służbą zdrowia. Usługi i rozwiązania powodują mniejsze obciążenia administracyjne w służbie zdrowia. Pełna cyfryzacja służby zdrowia to ułatwienia dla pacjentów i lekarzy.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.