Pacjenci z nietrzymaniem moczu krytycznie o rozporządzeniu ministra zdrowia

Medexpress

Opublikowano 05 kwietnia 2019, 14:51

Medexpress

Opublikowano 05 kwietnia 2019, 14:51

Nowe wzory wypisywania zleceń na wyroby medyczne budzą coraz więcej emocji. Zamiast ułatwiać, mogą wręcz utrudniać dostęp do nich z uwagi na protesty lekarzy i aptekarzy. Coraz trudniej nazywać też te zmiany e-zleceniem czy e-potwierdzeniem, skoro większość ich stron trzeba będzie drukować i przechowywać w wersji papierowej.

Członkowie Stowarzyszenia Osób z NTM UroConti są coraz bardziej zaniepokojeni opublikowanym w dniu 28 marca Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego. Boją się, że choć w założeniu zmiany miały być ułatwieniem dla osób starszych, chorych, niesamodzielnych i ich rodzin, to w rzeczywistości zmierzają w odwrotnym kierunku. I że lekarze oraz apteki, w obliczu czekających ich chaosu i biurokracji, mogą zrezygnować lub znacznie ograniczyć wypisywanie takich zleceń.

Zamieszanie z e-zleceniem

Sprawa nie jest nowa. Swoje stanowisko wobec projektowanych zmian członkowie „UroConti” zaprezentowali już we wrześniu ub. roku.

- Nie byliśmy w stanie zrozumieć, czemu ma służyć tak szczegółowy zakres informacji przedstawiony w nowym wzorze zlecenia. Po co tak absurdalna papierologia? Żeby wydać zwykłe pieluchomajtki, gdzie refundacja jednej sztuki wynosi mniej niż złotówkę? - dziwi się Anna Sarbak, prezes Stowarzyszenia „UroConti”.

W obowiązującym obecnie kształcie zlecenia lekarz ma do wypełnienia 20 pól, świadczeniodawca 8 a pacjent lub osoba upoważniona - 4. W nowym e-zleceniu, którego wzór jest załącznikiem do rozporządzenia z 21 marca br. i ma siedem zamiast wcześniejszych dwóch stron, liczby te wynoszą odpowiednio 43, 67 i 15. Trudno to zresztą, wg pacjentów, nazywać e-zleceniem skoro trzeba się tam normalnie podpisywać i przybijać pieczątki.

- Przypominam, że nie mówimy o refundacji drogiego leku o silnym działaniu, tylko o produktach, które na pewno nie zaszkodzą a jedynie mogą pomóc - zwraca uwagę Anna Sarbak. - To przecież nie jest normalne, że za chwilę łatwiej będzie można otrzymać w ramach refundacji morfinę niż pieluchomajtkę.

Pacjenci przytaczają też komentarze lekarzy i farmaceutów po ukazaniu się nowego rozporządzenia, dotyczące czasu potrzebnego na wypełnienie zlecenia, który może zająć nawet 20 minut.

- Biorąc pod uwagę to, że konsultacja lekarska trwa średnio 15 minut a wypełnienie zlecenia ma trwać 20, łatwo sobie wyobrazić, jakie będą efekty tych zmian - przewiduje Anna Sarbak. - My będziemy czekać w jeszcze dłuższych kolejkach w przychodniach a lekarze i aptekarze będą rezygnować z realizacji tak czasochłonnych zleceń, co znowu odbije się na pacjentach i zmniejszy ich dostępność do wyrobów medycznych.

Bałagan z finansowaniem wyrobów medycznych

Stowarzyszenia przeanalizowało również trendy dotyczące wydatków na wyroby medyczne, w tym środki absorpcyjne, ponoszone przez NFZ w ubiegłym roku i porównało je z tymi z roku 2017. I choć to właśnie w marcu 2018, po dziesięciu latach starań Stowarzyszenia, miesięczny limit ilościowy na refundowane środki chłonne zwiększył się z 60 do 90 sztuk, to z danych udostępnionych przez Fundusz wynika, że tak naprawdę jest gorzej niż było, bo w ramach wspomnianego limitu pacjenci otrzymują mniej sztuk niż wcześniej - czyli za resztę zmuszeni są zapłacić sami.

Od 3 marca ub. r. limit ilościowy na refundowane środki absorpcyjne wynosi 90 w miejsce 60 sztuk miesięcznie. Na skutek tych zapisów limity cenowe faktycznej refundacji dla pacjenta onkologicznego (poz. 100 rozporządzenia) zostały obniżone z poziomu 1,28 zł do 0,86 zł za sztukę, a dla wszystkich pozostałych pacjentów (poz. 101) z poziomu 1,05 zł do 0,7 zł za sztukę.

- Było dla nas jasne od samego początku i jest jasne dziś, że jeśli zmienia się limity ilościowe a nie idą w ślad za tym zmiany limitów cenowych, to nic dobrego z tego nie wyjdzie - mówi Anna Sarbak. - Wielokrotnie też zwracaliśmy uwagę, że limity cenowe są zaniżone w stosunku do cen rynkowych najczęściej używanych środków absorpcyjnych i że nie były podnoszone od 20 lat! Nikt nas jednak nie słuchał, ani wtedy ani teraz. Efekt jest taki, że mamy coraz większy bałagan w systemie refundacji i coraz więcej zdezorientowanych ludzi. Proszę spojrzeć jak rozliczani są pacjenci korzystający z ustawy „za życiem” czy z ustawy o wsparciu osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Sposób rozliczania refundacji staje się coraz bardziej skomplikowany i dlatego część osób rezygnuje z dofinansowania.

Więcej znaczy mniej

Według danych NFZ wydatki na środki chłonne wzrosły, ale po raz pierwszy od 5 lat trend wzrostowy był znacznie niższy (wcześniej wynosił 7-8 procent, a w roku 2018 jedynie 4%) i wrócił do poziomu gdy mieliśmy w Polsce kryzys.

- Trudno, żeby było inaczej - komentuje Bogusław Olawski, przewodniczący Sekcji Prostaty Stowarzyszenia. - Regulacje z marca 2018 zmieniły ilość środków, które możemy nabyć w ciągu miesiąca, ale nie zmieniły kwoty, którą możemy na to przeznaczyć. Rynkowe ceny dobrej jakości pieluchomajtek czy majtek chłonnych rosną, komunikujemy to regularnie, ale resort zdaje się tego nie widzieć i nie słyszeć. Tak samo jak tego, że 90 a nawet wcześniejsze 60 sztuk to czysta teoria. Limit cenowy pozwala w miesiącu kupić jedynie 28 sztuk środków chłonnych bez dopłacania z własnej kieszeni. Co, jak łatwo policzyć, daje jeden dziennie! Mógł to wymyślić jedynie ktoś, kto nigdy w życiu nie zetknął się z problemami, jakie mają członkowie naszego Stowarzyszenia!

Wg UroConti największy wpływ na zmiany wydatków na wyroby medyczne wydawanych na zlecenie miała właśnie wspomniana już nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia, która zmieniła limity ilościowe bez zmiany limitów cenowych.

Źródło: UroConti

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

pieluchomajtki / wyroby medyczne / wzór zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne / UroConti / nietrzymanie moczu
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31