Czeka nas rewolucja w rehabilitacji pacjentów z niedowładem kończyn?

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 19 wrzesnia 2014, 09:08

Bez tytułu
Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 19 wrzesnia 2014, 09:08

To, co do niedawna można było zobaczyć jedynie w filmach science fiction, jest już testowane przez polskich pacjentów. Co ma szansę zrewolucjonizować polską rehabilitację?

Egzoszkielet może zrewolucjonizować rehabilitację pacjentów z niedowładem kończyn. Egzoszkielet to nowoczesne narzędzie fizjoterapeutyczne, które umożliwia ruchy wstawania, siadania oraz chodu osobom z niedowładem kończyn dolnych. Urządzenie przeznaczone jest dla chorych o różnym stopniu porażenia, które jest wynikiem m.in. udaru, uszkodzenia rdzenia kręgowego czy mózgu. Niestety, ze względu na wysoką cenę, egzoszkielet nie jest jeszcze powszechnie stosowaną metodą rehabilitacji.

– Mogą to być m.in. osoby po urazach rdzenia, pacjenci z udarami, pacjenci z polineuropatią, stwardnieniem rozsianym czy Zespołem Guillaina-Barrégo. Urządzenie działa na zasadzie przenoszenia ciężaru ciała, czyli pacjent musi przenosić ciężar ciała w lewą stronę, żeby wyzwolić prawy krok i w prawą stronę, żeby wyzwolić lewy krok – mówi Grzegorz Boczula, fizjoterapeuta.

W trakcie sesji terapeutycznej rehabilitant modyfikuje wartość siły, z jaką maszyna wspomaga ruchy pacjenta. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie efektywności treningu oraz przyspieszenie procesu leczenia.

Urządzenie jest już stosowane w fizjoterapii w Stanach Zjednoczonych, RPA, Meksyku oraz wielu krajach europejskich. W Polsce tylko jedna klinika oferująca rehabilitację z wykorzystaniem egzoszkieletu. Dużym ograniczeniem szerszego wykorzystania klinicznego maszyny jest jej koszt, który sięga 500 tys. złotych.

Źródło: Newseria.pl

Czytaj także: Ratownicy: Drażni nas koncepcja nadzoru 8 instytucji nad zawodem ratownika medycznego

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

podobne

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30