Czy Polacy są gotowi przepuścić w kolejce do lekarza chorych na nowotwór?

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 17 lipca 2014, 09:13

Bez tytułu
Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 17 lipca 2014, 09:13

Wszyscy pacjenci są chorzy i wszyscy mają prawo do dobrego leczenia. Co z pacjentami onkologicznymi, którzy nie mogą czekać? Czy inni pacjenci są gotowi przepuścić ich w kolejkach?

91 procent Polaków jest gotowych przepuścić osobę chorą na nowotwór w kolejce do lekarza – wynika z badań przeprowadzonych przez Think-tank Onkologia 2025. Aż 70 proc. badanych zdaje sobie sprawę z tego, że szybki dostęp do lekarza dla pacjenta chorego na raka zwiększa jego szansę na pokonanie choroby. Obecnie czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to nawet kilka miesięcy.

– Wielu ludzi, z którymi mieliśmy styczność, także wielu polityków, przedstawicieli związków zawodowych, pracowników medycyny mówiło o tym, że przecież nie można puszczać jednych pacjentów przed drugimi, dlatego że wszyscy jesteśmy chorzy i wszyscy mamy prawo do dobrego leczenia. Więc zadaliśmy pytanie Polakom, reprezentatywnej grupie, co oni o tym sądzą. Wyniki były spektakularne, nie spodziewaliśmy się aż tak silnego poparcia dla tego pakietu – mówi Mirosław Stachowicz, prezes Think-tank Onkologia 2025.

– Rząd chce wprowadzić pakiet antykolejkowy od początku przyszłego roku. Jest jasne, że będzie starał się przeprowadzić to przez Sejm w ciągu najbliższego miesiąca. Oczywiście od 1 stycznia sytuacja nie ulegnie nagłej poprawie, ale zostaną wprowadzone mechanizmy, które – mam nadzieję – zaowocują taką poprawą w ciągu kilku, kilkunastu miesięcy – podkreśla Mirosław Stachowicz.  –  Pakiet onkologiczny przede wszystkim będzie stawiał pacjenta w środku procesu. Teraz to jest tak, że szpital dostaje pieniądze od NFZ na leczenie, a co potem zrobi z tymi pieniędzmi, tak naprawdę zależy od tylko szpitala. Pakiet onkologiczny spowoduje, że jeżeli pacjent nie będzie leczony, szpital nie dostanie pieniędzy. To jest bardzo duża zmiana.

Źródło: newseria.pl

Czytaj także: Czy Arłukowicz „udaje” reformę?

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

podobne

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31