Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Czy szpital musi finansować pacjentowi wszystkie stosowane przez niego leki?

MedExpress Team

Edyta Hetmanowska

Opublikowano 18 sierpnia 2014 11:17

Czy szpital musi finansować pacjentowi wszystkie stosowane przez niego leki? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Czy szpital musi zapewnić bezpłatnie pacjentowi leki, nie tylko w celu leczenia schorzenia będącego przyczyną hospitalizacji, ale także innych schorzeń współistniejących?
[caption id="attachment_18481" align="alignnone" width="620"]Thinkstockphotos/FPM Thinkstockphotos/FPM[/caption]

Czy szpital musi zapewnić bezpłatnie pacjentowi leki, nie tylko w celu leczenia schorzenia będącego przyczyną hospitalizacji, ale także innych schorzeń współistniejących?

Zdaniem rzecznika praw pacjenta, pacjentowi, który zostaje przyjęty na dany oddział, szpital ma obowiązek bezpłatnego zapewnienia leków i wyrobów medycznych nie tylko w celu leczenia schorzenia będącego przyczyną hospitalizacji, ale także innych schorzeń współistniejących.

Jak argumentuje rzecznik praw pacjenta, zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, hospitalizowany pacjent ma zapewnione leczenie w zakresie, jaki wynika z oceny jego stanu zdrowia oraz wskazań medycznych. Pacjentowi, który zostaje przyjęty do szpitala, ma obowiązek bezpłatnego zapewnienia leków i wyrobów medycznych, jeśli są one konieczne do udzielenia danego świadczenia zdrowotnego. Zapis ten dotyczy także konieczności zaopatrzenia pacjenta w leki i wyroby medyczne niezbędne dla jego zdrowia, wynikające z leczenia schorzeń współistniejących, które pojawiają się w trakcie hospitalizacji, a które powinny być leczone na koszt szpitala niezależnie od przyczyny tej hospitalizacji.

Potwierdza to również stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 2 kwietnia 2014 r. dotyczące interpretacji art. 35 ww. ustawy, zgodnie z którym niedopuszczalne jest pozostawienie pacjenta bez opieki czy leczenia w trakcie pobytu w szpitalu w odniesieniu do występujących u niego schorzeń współistniejących, bez względu na to, czy zachorowanie nastąpiło przed czy w trakcie pobytu pacjenta w szpitalu.

Źródło: bpp.gov.pl

Czytaj także: Będą zmiany w ustawie o zdrowiu publicznym

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także