Pionierska operacja w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach

Alicja Dusza

Opublikowano 22 maja 2014, 11:36

WS110622_104 FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA
Alicja Dusza

Opublikowano 22 maja 2014, 11:36

W Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach zostaną przeprowadzone unikalne zabiegi operacyjne z zakresu neurochirurgii i otochirurgii wraz z wszczepieniem implantów słuchowych do pnia mózgu. To wyjątkowo skomplikowane operacje.

Przygotowywana do operacji grupa pacjentów choruje na niezwykle rzadką chorobę nowotworową nerwiakowłókniakowatość. Jej objawem są m.in. guzy na nerwach słuchowych (tzw. nerwiaki). Choroba stopniowo może doprowadzić do głębokiego niedosłuchu i całkowitej jego utraty. Jedynym ratunkiem jest wtedy wszczepienie implantów słuchowych do pnia mózgu (ABI).

Polscy pacjenci z nerwiakowłókniowatością typu 2, którzy kwalifikują się do implantowania, zwłaszcza po próbach wcześniejszego leczenia, najczęściej zmuszeni są leczyć się za granicą. Koszty tych skomplikowanych operacji pokrywają sami lub po długim procesie, zwykle w części mają pokryte przez NFZ. Właśnie z myślą o tych pacjentach, prof. Henryk Skarżyński wyszedł z inicjatywą powołania międzynarodowego zespołu specjalistów, który w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach – w ramach procedur NFZ – wykona te kosztowne i trudne operacje.

Poza prof. Henrykiem Skarżyńskim, w skład międzynarodowego zespołu wejdą: prof. Robert Behr, światowej sławy neurochirurg i dyrektor Kliniki Neurochirurgii w Klinice Fulda Akademickiego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu w Marburgu, prof. Waldemar Koszewski, neurochirurg z 25-letnim doświadczeniem z Warszawy. Zespół chirurgów uzupełnia grono inżynierów klinicznych, logopedów, psychologów i techników.

Wszczepienie implantu do pnia mózgu to operacje wyjątkowo trudne, wymagające od chirurgów niezwykłej precyzji oraz doświadczenia z zakresu neurochirurgii i otochirurgii. Każdy taki zabieg zaczyna się od usunięcia guza nerwu słuchowego. Następnie wykonywana jest próba elektrostymulacji jąder nerwu słuchowego w pniu mózgu. Wykonuje się ją po to, aby określić optymalną lokalizację dla matrycy z elektrodami implantu. Za jej pośrednictwem prowadzona jest stymulacja elektryczna jąder nerwu słuchowego w celu wywołania wrażeń słuchowych.

Pierwszy w Polsce implant do pnia mózgu wczepił prof. Henryk Skarżyński w 1998 r.

Źródło: materiały prasowe

Przeczytaj również:  Nowe pomysły na walkę z rakiem. Skuteczne?

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

podobne

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31