Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Tragiczna sytuacja pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi, które nie mają dostępu do skutecznego leczenia

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 6 października 2014 13:16

Tragiczna sytuacja pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi, które nie mają dostępu do skutecznego leczenia - Obrazek nagłówka
Mamy przełom w leczeniu zaawansowanego raka piersi. Opublikowano wyniki badań, z których wynika, że nawet o pięć lat można wydłużyć życie kobiet z HER 2. O przełomowym wyniku badań mówi Alicji Duszy prof. Marek Wojtukiewicz z Białostockiego Centrum Onkologii.

Mamy przełom w leczeniu zaawansowanego raka piersi. Opublikowano wyniki badań, z których wynika, że nawet o pięć lat można wydłużyć życie kobiet z HER 2. O przełomowym wyniku badań mówi Alicji Duszy prof. Marek Wojtukiewicz z Białostockiego Centrum Onkologii. 

W Madrycie podczas kongresu ESMO 2014 ogłoszono wyniki badań dotyczące leczenia kobiet z zaawansowanym rakiem piersi. Czy te wyniki pokazują, że dokonał się przełom w leczeniu raka piersi?

Można to nazwać przełomem albo kolejnym krokiem. Niewątpliwie to znaczący krok. Bo wydłużenie przeżycia całkowitego u chorych z niekorzystnie rokującej grupy z ogólnym rakiem piersi do okresu niemal pięciu lat, jest czymś niesłychanym, o czym przed dziesięcioma laty nie można było nawet marzyć. Na pewno jest to zmieniający się wzorzec postępowania i koncepcja postępowania, leczenia mniej toksycznego, a bardziej subtelnego, zgodnego z aktualną wiedzą na temat biologii raka piersi. Czyli jest to leczenie najbardziej pożądane.

Wspomniał Pan, że to kolejny krok w leczeniu raka piersi, czy Polska tego kroku nie robi, skoro lek pertuzumab nie jest refundowany i tym samym niedostępny dla polskich pacjentek?

Powiedziałbym, że zrobiła i nie, bo my lekarze swoje obowiązki wypełniamy. Natomiast jeśli chodzi o kwestie związane z refundacją oraz szerszym dostępem dla chorych, którzy mają uprawnienie do takiego leczenia, czyli są w grupie HER2 dodatniego raka piersi, to nie jest z tym dobrze. Środki na onkologię są limitowane. Jeśli chodzi o nowoczesne leczenie, to dofinansowanie nie jest pełne. W tym względzie odbiegamy od krajów sąsiednich. Ten lek niemal w połowie UE, bo w 14 krajach jest refundowany, więc trzeba brać pod uwagę, że kraje o podobnym rodowodzie co Polska, np. Czechy, są w stanie go refundować. U nas tego nie ma. Mam nadzieję, że sytuacja się zmieni, bo jest to sytuacja frustrująca dla lekarzy, a dla pacjentów tragiczna, bo nie mają dostępu do nowej technologii – skutecznej i mało toksycznej.

Pacjentki są świadome, że są takie nowoczesne leki?

Przy wielu różnych schorzeniach pacjenci mają dość rozległą wiedzę. Oczywiście, nie jest ona profesjonalna, czerpana głównie z Internetu. Pacjenci wiedzą coraz więcej, w związku z czym zwiększają się też ich oczekiwania, których my, lekarze nie jesteśmy w stanie im sprostać.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także

iStock-1152066710
6 marca 2024
iStock-1207169095
Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Jeden dawca może ocalić życie ośmiu osobom

26 stycznia 2024
Siedziba_NIK_-_front
15 grudnia 2023
Monosnap IKARD webinar dla pacjentow.mp4 2023-11-0
7 listopada 2023