Paracetamol w ciąży – wcale nie taki bezpieczny?

Fot. Thinkstock/Getty Images
Uważa się, że acetaminofen, w naszej części świata szerzej znany jako paracetamol, należy do leków, które – przyjmowane przez ciężarne – nie stanowią zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Hiszpańscy naukowcy sugerują jednak, że jest inaczej.
Tomasz Kobosz 2016-07-05 10:05

Badacze z Center for Research in Environmental Epidemiology (CREAL) w Barcelonie znaleźli związek pomiędzy przyjmowaniem paracetamolu przez ciężarną, a późniejszymi objawami ze spektrum autyzmu oraz ADHD u dziecka.

Wyniki większości wcześniejszych badań dotyczących bezpieczeństwa paracetamolu w ciąży nie budziły niepokoju. Przykładowo – w przeprowadzonym w 2010 r. przez amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) badaniu nie wykazano zwiększonego ryzyka wad wrodzonych u dzieci, których matki zażywały w ciąży acetaminofen. W kilku innych badaniach wykazywano wręcz, że zagrożenie wadami wrodzonymi jest nieco niższe w grupach dzieci, których matki przyjmowały ten lek w ciąży.

Pojawiały się już jednak prace, które sugerowały, że acetaminofen może zaburzać prawidłowy rozwój mózgu płodu. Autorzy jednego z tych badań, opublikowanego na łamach JAMA w 2014 r. sugerowali, że efektem tego wpływu może być zwiększone ryzyko pojawienia się ADHD u dziecka.

Najnowsze, hiszpańskie badanie objęło 2644 kobiety w ciąży. W 12 oraz w 32 tygodniu ciąży uczestniczki badania wypełniały ankiety, w których pytano o przyjmowanie paracetamolu (częstość) – zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w czasie jej trwania. W kolejnym etapie badania dwukrotnie oceniono rozwój neuropsychologiczny dzieci – pierwszy raz, gdy ukończyły rok, a drugi, gdy skończyły 5 lat życia.

Około 43 proc. matek zażywało paracetamol w czasie pierwszych 32 tygodni ciąży. U ich dzieci w wieku 5 lat stwierdzono o 30 proc. większą częstość występowania deficytów uwagi, w porównaniu do dzieci, których mamy nie przyjmowały tego leku w ciąży. Wyższa była również częstość występowania hiperaktywności oraz zachowań impulsywnych. Dzieci te gorzej wypadały także w testach badających szybkość przetwarzania bodźców wzrokowych.

Co więcej, u chłopców narażonych na kontakt z acetaminofenem w życiu płodowym, częściej stwierdzano kliniczne objawy autyzmu. Ich nasilenie było proporcjonalne do częstości zażywania paracetamolu przez matkę w czasie ciąży. Zdaniem autorów badania, spostrzeżenie to może pomóc wyjaśnić, dlaczego zaburzenia autystyczne są częstsze u chłopców niż u dziewczynek. Potrzeba jednak jeszcze wielu dodatkowych badań, aby ustalić szczegółowy mechanizm niekorzystnego wpływu paracetamolu na mózg rozwijającego się płodu.

International Journal of Epidemiology / MNT

PDF

Zobacz także