Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pediatria wreszcie dofinansowana?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 kwietnia 2017 12:31

Pediatria wreszcie dofinansowana? - Obrazek nagłówka
- W pediatrii ogólnej są najniżej wycenione procedury, więc nie ma możliwości, by jeszcze bardziej je obniżyć - mówi nam prof. Teresa Jackowska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii.

Czy nie obawia się Pani obniżenia wycen pediatrycznych?

Nie boję się, dlatego, że w pediatrii ogólnej są najniżej wycenione procedury, więc nie ma możliwości, by jeszcze bardziej je obniżyć. Z ministrem zdrowia i z AOTMiT jestem w kontakcie już od dłuższego czasu i razem pracujemy nad zwiększeniem wyceny procedur pediatrycznych. Mówię tu o oddziałach ogólnopediatrycznych, w których, w porównaniu do innych, procedury są bardzo zaniżone. Jestem przekonana, że będą one podniesione, zgodnie z zapowiedziami pana ministra. Powołałam zespół, który będzie współpracował z AOTMiT i jestem z zespołem, który będzie przeszacowywał wycenę procedur pediatrycznych w stałym kontkacie. Pracujemy nad tym intensywnie.

Jak duże są potrzeby? Jak bardzo niedoszacowana jest pediatria ogólna?

Trudno to określić w procentach. Będzie nowa wycena, ale w zależności od rozpoznania, to będzie wzrost od 20 do 30 procent. Dla porównania, kiedy hospitalizowane z tym samym rozpoznaniem i diagnostyką jest małe dziecko do 26 tygodnia życia, to na oddziale neonatologicznym mamy zupełnie inną wycenę niż na oddziale ogólnopediatrycznym. Te różnice widać. Ale będą też nowe procedury zapewniające bezpieczeństwo dzieci, bo pewne zabiegi można wykonać u dorosłych ambulatoryjnie, natomiast u dzieci już nie. Przykładem jest rezonans magnetyczny. U dorosłych i większych dzieci można go wykonać ambulatoryjnie, ale mali pacjenci nie zawsze pozwolą sobie zrobić takiego badania. Mieliśmy niedawno 15-letniego pacjenta, który ze względu na zapalenie mózgu też nie dał sobie wykonać badania, bo miał akurat objawy neurologiczne. Badanie zostało zrobione w znieczuleniu ogólnym, co spowodowało konieczność hospitalizacji. Jest wiele innych badań i zabiegów, których nie możemy wykonać u dzieci ambulatoryjnie, ponieważ trzeba robić np. całodobowe zbiórki moczu. Chcemy więc dać możliwość hospitalizacji jednodniowej. Wiem, że mamy mało czasu, bo do końca czerwca, aby od nowa przejrzeć i wycenić procedury pediatryczne. Każdy dyrektor szpitala potwierdzi, że procedury w pediatrii były bardzo nisko wycenione. 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.