Pielęgniarki apelują do prezydenta o weto dla pakietu kolejkowego

Aleksandra Kurowska

Opublikowano 01 sierpnia 2014, 08:35

139393306 Fot. Thinkstock/Getty Images
Aleksandra Kurowska

Opublikowano 01 sierpnia 2014, 08:35

Bronisław Komorowski zawetował jedną z ustaw, ale dotyczy ona gruntów i była firmowana przez PSL, a nie PO. Zanim jeszcze to zrobił, list z prośbą o zablokowanie innych ustaw – z pakietu kolejkowego – wysłały mu pielęgniarki.

Proszą o zawetowanie i ponowne przekazanie do Sejmu ustaw o:

  • zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw,
  • zmianie ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia,
  • zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw, z umotywowanym wnioskiem do ponownego rozpatrzenia.

Szefowa Naczelnej Rady Pielęgniarek Położnych zwraca uwagę, że argumentów przedstawicieli zawodów medycznych nie brano pod uwagę. Prace były prowadzone w tak szybkim tempie, że parlamentarzyści nie mieli czasu m.in. na zapoznawanie się ze zgłaszanymi poprawkami oraz aktualną wersją projektów.

- W toku niezwykle pospiesznych, prowadzonych niejednokrotnie w nocy prac legislacyjnych, pominięto bez jakiegokolwiek uzasadnienia wszystkie uwagi zgłaszane przez samorządy zawodowe do projektów tych ustaw. Tak Strona Rządowa, jak i przedstawiciele Parlamentu, za wyjątkiem niektórych posłów opozycji, nie podjęli z samorządami zawodowymi choćby próby debaty popartej argumentami natury merytorycznej w sprawach dotyczących samorządów zawodowych. Co więcej, już w trakcie prac Sejmowej Komisji Zdrowia w dniu 21 lipca 2014 r. posłowie mieli świadomość błędów i wątpliwości zawartych w przedłożonych projektach. Uchybienia powyższe zostały jednak pozostawione do rozpatrzenia Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej, który poprawek żadnych nie wniósł – pisze Grażyna Rogala- Pawelczyk. A to narusza konstytucyjne zasady przyzwoitej legislacji.
Pielęgniarki skarżą się też na nieprecyzyjność uchwalonych przepisów. W ustawie o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej wprowadzono np. zasadę, zgodnie z którą pielęgniarka i położna mają prawo ordynować leki zawierające określone substancje czynne, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, w tym wystawiać na nie recepty. Brak jest jednak w treści ustawy definicji substancji bardzo silnie działającej.

Czytaj także: Gdyby pielęgniarki chciały wypisywać recepty, poszłyby na studia medyczne i zostały lekarkami 

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

podobne

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31