Pielęgniarki przewożą pacjentów niezgodnie z prawem?

Edyta Hetmanowska

Opublikowano 27 maja 2014, 07:23

100613733
Edyta Hetmanowska

Opublikowano 27 maja 2014, 07:23

100613733

O ciężkiej stronie pracy pielęgniarek opowiada nam pielęgniarka z dużego szpitala. Zgodnie z przepisami kobieta nie powinna przewozić ciężaru przekraczającego 80 kg. Pacjent z łóżkiem często waży ponad 220 kg. Szpitale łamią przepisy i będą je łamać…

Pielęgniarka z długoletnim doświadczeniem, nie chciała podać imienia i nazwiska, bo boi się, że straci pracę. Jak podkreśla, podobna sytuacja ma miejsce we wszystkich szpitalach w Polsce, a przełożeni i tzw. BHP-owcy nie widzą lub nie chcą widzieć problemu. Tymczasem przepisy BHP nie pozostawiają wątpliwości.

Co przepisy BHP dopuszczają, a czego nie, w pracy pielęgniarek?

Od 18 lat obowiązuje przepis dotyczący kobiet. Mówi on o tym, że kobieta może przewozić na wózku dwu- lub czterokołowym 80 kg (łącznie z wagą wózka). Dźwigać może do 20 kg, jeśli taka praca wykonywana jest rzadko. Jeśli dźwiga często, to do 12 kg. Generalnie pielęgniarki wożą wielu pacjentów na wózkach do zabiegów, badań i dializ, dlatego uważam, że powyższy przepis w ogóle nie jest przestrzegany.

Kto w takim razie w szpitalach powinien zajmować się przewożeniem pacjentów?

Przepisy nie wskazują tu na płeć, ale uważamy, że powinni do tej pracy być zatrudnieni mężczyźni w tzw. ekipach transportowych. Od paru lat panuje tendencja zmniejszania personelu w szpitalach, likwiduje się niektóre stanowiska. Do transportu przydałyby się męskie ekipy przewozowe wyposażone w specjalne wózki elektryczne, które widziałam w zachodnich placówkach medycznych. Na szkoleniach BHP nigdy sprawa przewożenia pacjentów nie była poruszana. Dla nas jest ona ważna, bo my, pielęgniarki, jesteśmy coraz starsze, średnia wieku pielęgniarek jest coraz wyższa. Wożąc pacjentów, pracujemy jak taśmy transportowe, wozimy i przywozimy. Problem stał się poważny, ponieważ czujemy się nim przemęczone.

Czy Panie (pielęgniarki) zgłaszałyście ten problem osobie odpowiedzialnej za BHP w Waszej placówce?

Tak, zgłaszałyśmy. Reakcja na zgłoszenie miała charakter popłochu. Okazało się też, że ktoś zgłosił ten problem anonimowo do Państwowej Inspekcji Pracy. Skupiono się więc właściwie na poszukiwaniu tej osoby. Problem pozostał. W dużych szpitalach są komórki BHP z tzw. BHP-owcami. Jaką oni pełnią rolę, skoro na korytarzu mijają starsze pielęgniarki, które ciągną wózek z pacjentem, i nie reagują na to?

 Czy BHP-owcy nie znają, a może nie chcą znać przepisów?

Trudno powiedzieć. Właśnie o to mi chodzi, aby wyjaśnić, po co są.

Ile miesięcznie wykonuje się na Pani oddziale zabiegów?

Zdarza się, że 300, zwykle ponad 200. Proszę zauważyć, że w szpitalach, gdzie jest kilka oddziałów, suma zabiegów to tysiące. Wyobraźmy sobie teraz pacjentów z ponad dwustukilogramową  wagą, których pielęgniarka musi przeciągnąć z wózkiem lub na łóżku. Zgodnie z przepisami nie powinna się do tego zabierać. Bo praca taka zalicza się do szkodliwych warunków pracy kobiety.

Rozumiem, że szpital, w którym Pani pracuje, ma akredytację? Nikomu nie przeszkadza, że są łamane przepisy BHP?

Też się nad tym zastanawiamy. Rozumiem, że jeśli dzieje się coś nagłego i trzeba szybko zadziałać, np. przewieźć krwawiącego pacjenta, to oczywiście nikt się nie będzie zastanawiać. Ale nie codziennie, taśmowo przy planowanych zabiegach?

Czy ten problem był zgłoszony przełożonym?

Tak, ale nikt z nami nie podejmował rozmów, tylko nas atakowano: „Co chcecie, cieszcie się, że jest praca” itp.

Od 1 kwietnia br. obowiązuje w Polsce tzw. minimalna norma zatrudnienia pielęgniarek. Czy w związku z tym coś się w Pani szpitalu zmieniło?

U nas to już nie ma kogo zredukować, by zminimalizować normę zatrudnienia. Jest nas już i tak mało. Ktoś wymyślił dziwny algorytm, według którego wyliczono taką normę. Jak algorytm może wskazać potrzebę zatrudnienia pielęgniarek na danym oddziale? To dla mnie niepojęte. Jaki algorytm może wyliczyć ciężar pracy pielęgniarki przy różnych chorych? Obecnie na dyżurze nocnym są dwie pielęgniarki. Ktoś, kto nie widzi naszej pracy, wyobraża sobie chyba, że w nocy nic się nie dzieje. Życie zamiera, wszyscy śpią. W szpitalu tak nie jest. Wystarczy dwóch pacjentów, np. rosłych mężczyzn w ciężkim stanie, którym należy co jakiś czas zmienić pozycję. Te dwie pielęgniarki nie są w stanie tego robić. Nawet mając tzw. rolki ułatwiające zmianę pozycji pacjenta, to jeśli waży on ponad 80 kg, to rolki się pod nim zapadają. Nie mamy do pomocy nikogo, kto mógłby nam w tej czynności pomóc.

Jaka jest średnia wieku na Pani oddziale?

Około 47 lat. Ja sama mam powyżej 50 lat i kilka pielęgniarek również jest w tym wieku. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, ale przecież w zakresie obowiązków nie mam zapisanego przewozu osób na łóżku czy wózku. Domyślam się, że inni pracownicy w szpitalu też nie mają tego zapisanego w zakresie obowiązków. Dlaczego więc ma to robić nasza grupa zawodowa? Czy nie mogłoby być tak, że pacjenta wiezie dwóch mężczyzn do tego zatrudnionych, a pielęgniarka tylko nadzoruje?

Co mówią przepisy?

WYKAZ PRAC WZBRONIONYCH KOBIETOM

Ręczne podnoszenie i przenoszenie ciężarów o masie przekraczającej:
1) 12 kg - przy pracy stałej,

2) 20 kg - przy pracy dorywczej (do 4 razy na godzinę w czasie zmiany roboczej).

Przewożenie ciężarów o masie przekraczającej:
1) 50 kg - przy przewożeniu na taczkach jednokołowych,

2) 80 kg - przy przewożeniu na wózkach 2-, 3- i 4-kołowych,

3) 300 kg - przy przewożeniu na wózkach po szynach.

Wyżej podane dopuszczalne masy ciężarów obejmują również masę urządzenia transportowego i dotyczą przewożenia ciężarów po powierzchni równej, twardej i gładkiej o pochyleniu nieprzekraczającym:
2% - przy pracach wymienionych w pkt. 1 i 2,
1% - przy pracach wymienionych w pkt. 3.
W przypadku przewożenia ciężarów po powierzchni nierównej w sposób określony w pkt. 1 i 2 masa ciężarów nie może przekraczać 60% proc. wielkości podanych w tych punktach.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

podobne

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30