Pielęgniarki z CZD nadal strajkują

Medexpress

Opublikowano 02 czerwca 2016, 07:47

Medexpress

Opublikowano 02 czerwca 2016, 07:47

Strajkujące od ponad tygodnia w CZD pielęgniarki nie doszły do porozumienia z CZD. Pielęgniarki nie przyjęły jednego z warunków porozumienia. Negocjacje będą trwać nadal.

Przypomnijmy:

Wczoraj rano w TVN24 minister zdrowia zapowiedział, że nie wybiera się do Centrum Zdrowia Dziecka. Radziwiłł powiedział, że w tym strajku chodzi po prostu o kasę. - Jestem zdruzgotany tym, co tam się dzieje pod względem etycznym – powiedział minister zdrowia. Radziwiłł zmienił jednak zdanie, bo o 10 spotkał się z protestującymi. Spotkanie trwało 2 godziny, jak mówił Radziwiłł odbyło się w atmosferze kompromisu. - Nie było agresji, żadnych żali. Poprosiłem pielęgniarki, żeby wróciły do łóżek chorych. Liczę, że dziś ten protest zostanie zawieszony - powiedział Radziwiłł.

Radziwiłł został również wezwany na spotkanie do premier Beaty Szydło, która chciała poznać sytuację w CZD.

Po spotkaniu z ministrem i dyrekcją pielęgniarki przekonywały, że spór dziś zostanie zakończony. - Przedstawiliśmy ministrowi nasze postulaty, obawy, problemy. Potem przedstawiłyśmy jeszcze raz dyrekcji warunki porozumienia, które już wcześniej proponowałyśmy. Możliwe, że dziś podpiszemy porozumienie - powiedziała Magdalena Nasiłowska, przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek i położonych przy CZD.

Pielęgniarki od tygodnia prowadziły protest. Chciały wyższych zarobków i zwiększenia zatrudnienia pielęgniarek na oddziałach szpitala. Protest poparła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Zofia Małas prezes Naczelnej Rady Pielęgniarskiej powiedziała, że problem z brakiem kadry pielęgniarskiej dotyczy całej Polski. - W większości podmiotów leczniczych opiekę sprawuje zbyt mała liczba pielęgniarek i położnych, co zagraża życiu i zdrowiu pacjentów - powiedziała po nadzwyczajnym posiedzeniu prezydium Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas.

Jej zdaniem pielęgniarki z CZD nie wytrzymują nadmiaru pracy, a młode pielęgniarki po studiach, kiedy słyszą o proponowanych wynagrodzeniach szukają pracy gdzie indziej, lub wyjeżdżają za granicę.

Źródło: xnews

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

pielęgniarki / czd / strajk
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31