Pielęgniarskie Święta

Pielęgniarki Cyfrowe

Opublikowano 14 listopada 2018, 13:46

Mix: Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe
Pielęgniarki Cyfrowe

Opublikowano 14 listopada 2018, 13:46

Pielęgniarskie święta.

Niektórzy pewnie się zdziwią, być może oburzą, że zaczynamy już planować święta Bożego Narodzenia, ale to dla pielęgniarek norma.

Grafiki tysiąc razy przemyślane i pokreślone ręką koordynującej rządzą naszym przedświątecznym czasem.

Bo większość z nas święta spędza w pracy.

Życie rodzinne toczy się w rytm naszej pracy, dzienna zmiana, nocna zmiana, odpoczynek po nocy. Rodzina stara się chodzić na palcach,żebyśmy mogły odpocząć, zdrzemnąć się...

A my zasypiamy mając przed oczami sceny z pracy, analizujemy jeszcze raz, co było do zrobienia, co się udało wykonać, a co nie...wplatając w to wszystkie prace domowe, które na nas czekają .

Praca w święta to konieczność. Szpitale, Domy Pomocy Społecznej i hospicja nie mogą napisać na drzwiach : Zamknięte. Dzień wolny.

Jak co roku, po prostu solidarnie układamy nasze dyżury tak, aby sprawiedliwie dzielić się pracą i przynajmniej część świątecznego czasu spędzić z rodziną.

Z roku na rok jest to jednak coraz trudniejsze, ponieważ wiele dyżurów jest obstawianych przez tzw. skoczków, czyli pielęgniarki pracujące na zlecenie.

Czy oprawa tych świąt będzie bogatsza niż w zeszłym roku?

Raczej nie…

„Szumowskie” przesunięcia środków realnie nie pokryją nawet części wzrostu cen żywności i paliwa.Teoretycznie mamy na koncie nieco więcej, a budżet dalej trudno dopiąć.

W przyszłym roku od września mamy zagwarantowane dołożenie brakującej obecnie kwoty 100 zł brutto!”. Na sól do kwaśnego mleka”, jak mówi polskie przysłowie, na więcej nie wystarczy.

Minimalne normy zatrudnienia mają obowiązywać dopiero od 2019 roku, więc niejednej koleżance zdarzy się jeszcze świąteczny dyżur w pojedynkę…

A w przyszłym roku może ukraińskie pielęgniarki zastąpią nas, bo z uwagi na różnice w wykształceniu mogą być tańszą siłą roboczą, a i święta obchodzą tydzień później, a że na chwilę obecną nie mają kwalifikacji ? Mocą uchwały, albo decyzją dyrektora placówki nabędą…

Porada pielęgniarska wciąż jest niewiadomą, ciągle nie wiemy, czy będzie wprowadzona od 1.01.2019 r.

No cóż, ponieważ nasze apele, przedstawiane wyliczenia, wyniki badań naukowo udowadniające rządzącym, że dobrze wykwalifikowana, odpowiednio liczna i godnie zarabiająca kadra pielęgniarska, jest rozwiązaniem na większość problemów w ochronie zdrowia nie przynosi efektów, pozostaje nam napisać list do św.Mikołaja.

Napiszmy więc wspólnie, jakie prezenty marzą się współczesnej pielęgniarce?

A na przed świętami i na święta myślę, że wystarczy #jedenetat, aby przynajmniej odpocząć...

Więcej o akcji #jedenetat

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

pielęgniarki / święta / położna / Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31