Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pierwsza taka soczewka

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 23 listopada 2017 12:07

Pierwsza taka soczewka - Obrazek nagłówka
Thinkstock/Getty Images
Amerykańska FDA dopuściła do stosowania innowacyjną soczewkę dla osób chorujących na zaćmę. Na czym polega przełom?

Zarejestrowana przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków soczewka jest pierwszą, której moc można regulować – w pewnym zakresie – już po jej implantacji do oka. Celem jest tu umożliwienie pacjentowi jak najlepszej ostrości widzenia bez okularów.

- Do tej pory nieprawidłową refrakcję u pacjentów po usunięciu zaćmy mogliśmy korygować tylko za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub chirurgii refrakcyjnej. Teraz lekarze mają do dyspozycji nową metodę poprawy ostrości widzenia w tej grupie chorych – mówi dr Malvina Eydelman, dyrektor Wydziału ds. okulistyki i laryngologii w należącym do FDA Center for Devices and Radiological Health.

Nowatorskie soczewki RxSight wykonane są materiału, który reaguje zmianą kształtu na promieniowanie ultrafioletowe. Regulację mocy soczewek przeprowadza się 17-21 dni od ich wszczepienia. Procedura polega na naświetlaniu soczewki ultrafioletem przez ok. 40-150 sekund. Zabieg powtarzany jest 3- lub 4-krotnie na przestrzeni kilkunastu dni. Od wszczepienia soczewki do zakończenia cyklu naświetlań pacjent musi nosić specjalne okulary zatrzymujące UV. Potem soczewka nie zmienia już swojego kształtu.

FDA wydała zgodę na stosowanie soczewek RxSight na podstawie badania klinicznego z udziałem 600 pacjentów. Wykazano w nim, że pół roku po wszczepieniu nowatorskich soczewek i skorygowaniu ich mocy, wyposażeni w nie pacjenci potrafili przeczytać bez okularów na tablicy Snellena średnio o jeden rząd więcej niż osoby z grupy kontrolnej, którym implantowano tradycyjne soczewki. U 75 proc. badanych zaobserwowano też zmniejszenie się astygmatyzmu.

Nowe soczewki będzie można stosować u osób z astygmatyzmem, ale nie u pacjentów ze schorzeniami dna oka. Nie będzie też można wszczepiać ich chorym przyjmującym leki, które zwiększają wrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe (np. tetracyklina, doksycyklina, amiodaron i inne), ponieważ mogłoby to grozić nieodwracalnym uszkodzeniem wzroku. Soczewki RxSight są też przeciwwskazane u pacjentów, którzy w przeszłości chorowali na opryszczkę narządu wzroku.

Źródło: FDA

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.