FDA:

Pierwsze przeciwciało monoklonalne dla kotów

Medexpress

Opublikowano 20 stycznia 2022, 11:21

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 20 stycznia 2022, 11:21

W chorobie zwyrodnieniowej stawów dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. Kości w stawie ocierają się o siebie, powodując ból, zmniejszenie ruchomości, a z czasem tworzenie się ostróg kostnych lub innych zmian w stawie i wokół niego.

Frunevetmab to swoiste dla kota przeciwciało monoklonalne, mające zdolność rozpoznawania i przyłączania się do czynnika wzrostu nerwów (NGF), który bierze udział w regulacji bólu. Kiedy frunevetmab wiąże się z NGF, zapobiega dotarciu sygnału bólowego do mózgu.

Nowy lek będzie dostępny wyłącznie na receptę wystawioną przez licencjonowanego lekarza weterynarii, ponieważ do prawidłowego zdiagnozowania bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów u kotów, podania przeciwciał i monitorowania stosowania produktu wymagana jest profesjonalna wiedza. Lek podaje się we wstrzyknięciu podskórnym raz w miesiącu i dawkuje się w oparciu o masę ciała zwierzęcia.

– Możliwości leczenia kotów z chorobą zwyrodnieniową stawów są bardzo ograniczone. Postępy we współczesnej medycynie weterynaryjnej przyczyniły się do wydłużenia życia wielu zwierząt, w tym kotów. Ale wraz z dłuższym życiem pojawiają się choroby przewlekłe, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów – powiedział dr Steven M. Solomon, dyrektor Centrum Medycyny Weterynaryjnej FDA. – Decyzja o rejestracji frunevetmabu może przynieść ulgę kotom cierpiącym na tę chorobę i może znacznie poprawić ich jakość życia.

Skuteczność frunevetmabu została oceniona w dwóch badaniach przy użyciu trzech ocen klinicznych, w których mierzono różne aspekty bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów u kotów.

Oba badania kliniczne były zaślepionymi, randomizowanymi, kontrolowanymi badaniami z udziałem kotów z objawami choroby zwyrodnieniowej stawów. Lekarze weterynarii ocenili koty na podstawie badań ortopedycznych przed i po leczeniu. Właściciele kotów przedstawili podstawowe wyniki poziomu upośledzenia swoich kotów podczas wykonywania pewnych czynności (takich jak wskakiwanie na meble, korzystanie z kuwety, mycia się) w porównaniu z poziomem sprawności kotów przed wystąpieniem choroby zwyrodnieniowej stawów. Właściciele następnie ocenili reakcję swoich kotów po otrzymaniu leczenia. Ogólnie koty w grupie leczonej uzyskały lepsze wyniki oceny niż koty w grupie kontrolnej.

Najczęstsze działania niepożądane obserwowane u kotów leczonych przeciwciałem monoklonalnym obejmowały wymioty, biegunkę, ból w miejscu wstrzyknięcia, strupy na głowie i szyi, zapalenie skóry i świąd. Efekty te były stosunkowo łagodne i nie wymagały zaprzestania leczenia.

Źródło: FDA

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

leki biologiczne / weterynaria / koty / FDA
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31