Pierwsze spotkanie Naczelnej Rady Aptekarskiej z ministrem zdrowia

Rola farmaceuty i aptek w systemie ochrony zdrowia, a więc projektu ustawy o zawodzie oraz pilotażu opieki farmaceutycznej oraz nielegalny wywóz leków za granicę. Takie tematy zdominują pierwsze spotkanie z ministrem zdrowia.
Medexpress 2018-01-30 12:07

- Pokładamy duże nadzieje w pracach dwóch resortowych zespołów ds. ustawy o zawodzie oraz pilotażu opieki farmaceutycznej. Zależy nam na jasnym i czytelnym określeniu kompetencji farmaceutów, tak aby praca w tym zawodzie nie była sprowadzana jedynie do wydawania leków aptece, lecz wiązała się ze świadczeniem profesjonalnych usług z zakresu opieki farmaceutycznej. W naszej ocenie oba akty prawne powinny być fundamentem pracy każdego farmaceuty – mówi Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Ważnym tematem, z którym od lat zmagają się apteki jest problem nielegalnego wywozu leków za granicę. Obecnie tym procederem zagrożonych jest blisko 200 preparatów, a według różnych szacunków, rocznie z Polski wyjeżdżają leki o wartości nawet 1,5-2 mld zł.

Chcemy rozmawiać z panem ministrem o tej kwestii, deklarujemy naszą pomoc i współpracę w opracowaniu rozwiązań i mechanizmów, które ograniczą to niekorzystne zjawisko – podkreślił Tomasz Leleno.

źródło: NIA

PDF

Zobacz także