Pierwszy amerykański przeszczep prącia

Fot. Thinkstock / Getty Images
Thomas Manning przejdzie do historii jaki pierwszy mężczyzna w Ameryce, któremu przeszczepiono penisa. Trwający 15 godzin zabieg przeprowadzili lekarze z Massachusetts General Hospital.
Tomasz Kobosz 2016-05-17 15:40

64-letni Manning nie chce anonimowości. Wręcz przeciwnie – wierzy, że dzięki otwartej postawie przyczyni się do zmniejszenia stygmatyzacji mężczyzn, który utracili genitalia w wyniki choroby czy wypadku. W przypadki Manninga powodem utraty prącia był nowotwór.

Przeprowadzony w Bostonie zabieg był trzecią transplantacją prącia na świecie. Po raz pierwszy przeszczepienie tego narządu wykonano w 2006 r. w Chinach (choć zabieg się udał, po kilkunastu dniach sam biorca poprosić o usunięcie nowego penisa – nie był w stanie go zaakceptować).

Drugi, a zarazem pierwszy w pełni udany przeszczep członka odbył się w ubiegłym roku w RPA. Sukces południowoafrykańskich lekarzy jest tym większy, że mężczyzna obdarzony nowym penisem został niedawno ojcem (do zapłodnienia doszło zaledwie 2 miesiące od przeprowadzonej w grudniu 2014 r. operacji).

Prognozy amerykańskich lekarzy dla Thomasa Manninga są nieznacznie ostrożniejsze – jego nowy penis ma być w pełni sprawny za kilka miesięcy.

Źródło: BBC News

PDF

Zobacz także