Pierwszy udokumentowany przypadek niedokrwistości po kurkumie

Fot. Getty Images/iStockphoto
Portal naukowy „Cureus” opublikował opis przypadku niedokrwistości z niedoboru żelaza wywołanej stosowaniem suplementu diety zawierającego kurkuminę.
Tomasz Kobosz 2019-04-11 18:58

O przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych właściwościach kurkumy naukowcy donoszą nie od dziś. Wiadomo też było, że u myszy kurkumina wiąże się w jelitach ze związkami żelaza, co może doprowadzić do niedoboru tego pierwiastka. Do tej pory nie odnotowano jednak takiej sytuacji u ludzi.

W studium przypadku, który opublikował portal „Cureus”, opisano case 66-lekarza z rakiem prostaty w wywiadzie. Nowotwór leczono za pomocą radioterapii oraz – trwającej 6 miesięcy – terapii antyandrogenowej (ang. androgen deprivation therapy – ADT).

Powikłaniem leczenia onkologicznego były m.in. miopatia i znaczny spadek sprawności fizycznej. Pojawiło się także zapalenie oskrzelików, z powodu którego zastosowano prednizon. Dolegliwości ze strony narządu ruchu znacząco się nasilały – stwierdzono zapalenie ścięgien, stawów i dalsze osłabienie siły mięśniowej.

W nadziei na złagodzenie stanu zapalnego stawów i związanych z nim silnych dolegliwości bólowych, chory – sam będąc lekarzem – rozpoczął przyjmowanie kapsułek z wyciągiem z kurkumy w dawce 6 x 538 mg/db (łącznie: 3,23 g/db). Dawki poniżej 12 g/db uważane były do tej pory za bezpieczne.

W czasie kilku tygodni przyjmowania suplementów kurkumy poziom hemoglobiny u lekarza obniżył się i stale utrzymywał poniżej 12 g/dL. Pomimo stosowania doustnej suplementacji żelaza (2 x 28 mg), poziomy żelaza i ferrytyny w osoczu stale się obniżały. Gastroskopia, endoskopia i badanie stolca - wykluczyły krwawienia z przewodu pokarmowego.

Po odstawieniu kapsułek z kurkumą poziomy żelaza, ferrytyny i hemoglobiny systematycznie rosły przez okres dwóch tygodni (chory kontynuował suplementację żelaza) i wróciły do normy.

Według wiedzy autorów, jest to pierwszy udokumentowany przypadek niedokrwistości z niedoboru żelaza spowodowanej hamowaniem wchłaniania żelaza przez kurkumę.

Suplementacja kurkumą jest coraz bardziej popularna, staje się wręcz „modna”. Autorzy apelują do lekarzy, by pacjentów z cechami niedokrwistości pytali o stosowanie preparatów z kurkuminą.

Źródło: Smith T J, Ashar B H (January 09, 2019) Iron Deficiency Anemia Due to High-dose Turmeric. Cureus 11(1): e3858. doi:10.7759/cureus.3858

PDF

Zobacz także