Pikieta przed sejmem w obronie płac minimalnych

Porozumienie Zawodów Medycznych zapowiedziało pikietę przed sejmem. Medycy będą protestować w związku z brakiem dialogu między rządem a pracownikami ochrony zdrowia.
Paweł Grzybowski 2017-06-01 12:54

7 czerwca o godzinie 11, przed sejmem odbędzie się pikieta w obronie obywatelskiego projektu ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia. Protest związany jest z odbywającym się w tym dniu posiedzeniem Sejmowej Komisji Zdrowia, na którym odbędzie się pierwsze czytanie rządowego, konkurencyjnego projektu w sprawie płac minimalnych w ochronie zdrowia. Z kolei projekt obywatelski w tej sprawie wciąż pozostaje w zawieszeniu.

Zdaniem medyków proponowany projekt rządowy jest jedynie utrwaleniem dotychczasowej sytuacji pracowników medycznych i jest wyrazem kontynuacji polityki poprzednich Rządów RP, polegającej na utrzymaniu skrajnie niskich nakładów na lecznictwo. Dodatkowym punktem zapalnym jest fakt, że projekt rządowy pojawił się w tym samym momencie, w którym Porozumienie Zawodów Medycznych zebrało odpowiednią ilość podpisów do złożenia projektu obywatelskiego. PZM chce powrotu do rozmów i wypracowania kompromisu.

Jeśli pikieta nie przyniesie rezultatów, medycy zapowiadają kolejne, zaostrzające się protesty.

Obywatelski projekt ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia, pod którym zebrano ćwierć miliona podpisów, trafił do Sejmu 15 maja br.. W ciągu 3 miesięcy od tej daty musi się odbyć jego pierwsze czytanie.

PDF

Zobacz także