Pilne potrzeby w opiece paliatywnej. Co z zapowiadaną taryfikacją?

Medexpress

Opublikowano 06 lipca 2020, 11:56

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 06 lipca 2020, 11:56

Parlamentarzyści skierowali pismo do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Chodzi o tragiczną sytuację hospicjów.

Jakiś czas temu prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej dr hab. Aleksandra Ciałkowska-Rysz w liście do sekretarz stanu MZ Józefy Szczurek-Żelazko wskazywała na dwie pilne potrzeby dotyczące opieki paliatywnej: brak pieniędzy na zakup środków ochrony osobistej oraz dostęp do testów w kierunku SARS-CV-2.

W oświadczeniu Krzysztof Kwiatkowski, Jacek Bury, Artur Dunin, Jan Filip Libicki oraz Wadim Tyszkiewicz wskazują na pilne potrzeby w opiece paliatywnej, która była niedofinansowana przed epidemią, a obecna sytuacja pogłębiła jeszcze braki.
Zdaniem parlamentarzystów organizacje prowadzące hospicja w trybie pilnym potrzebują określonych zasad, wg których będą mogły robić testy wśród pacjentów przyjmowanych do hospicjów stacjonarnych oraz przesiewowo wśród personelu. Chodzi głownie o rękawiczki, maseczki, odzież ochronną czy płyny odkażające lub zabezpieczenie finansowe opisanych działań.
Kolejnym postulatem PTMP jest jak najszybsza taryfikacja świadczeń opieki paliatywnej, Poprzednia była prowadzona przez AOTMiT w 2015 r. w oparciu o koszty z 2014 t.

Z nieoficjalnych ustaleń PTMP z MZ taryfikacja świadczeń opieki paliatywne miała odbyć się na początku 2020 r., jednak do tej pory nic nie wiadomo na temat, a sam proces taryfikacji trwa kilka miesięcy.

Obecnie w wielu hospicjach brakuje środków ochrony osobistej oraz testów na SARS-CoV-2 i funduszy na ich zakup. - Taka sytuacja zagraża zdrowiu i życiu zarówno personelu jak i pacjentów. W wielu wypadkach może to skutkować naruszeniem procedur medycznych i przepisów prawnych, za co odpowiedzialność ponoszą organy właścicielskie i nadzorujące - przypominają parlamentarzyści.

Źródło: PTMP

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

opieka paliatywna / Polskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31