Pilotaż KONS ruszy już w grudniu

Medexpress

Opublikowano 21 listopada 2018, 14:34

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 21 listopada 2018, 14:34

Pilotaż KONS ma potrwać dwa lata. Obejmie około 5 tysięcy pacjentów. Budżet zaplanowany na 2019 rok to 40 mln zł.

- Chcemy, aby polscy pacjenci z niewydolnością serca mieli lepsze szanse na leczenie - mówił minister zdrowia na konferencji prasowej, przypominając, że o chorobach serca, jako wyzwaniu dla systemu opieki zdrowotnej i dla rządu mówił w expose premier Mateusz Morawiecki. Minister podkreślał, że niewydolność serca można już z pewnością nazwać współczesną epidemią. – Mamy milion pacjentów z niewydolnością serca. NFZ na leczenie niewydolności wydaje 900 mln zł, koszty pośrednie, jakie ponosi gospodarka to ok. 4 mld zł – wyliczał.

Jednym ze sposobów walki z epidemią niewydolności serca ma być właśnie opieka koordynowana. Chodzi o wypracowanie takiego modelu opieki, który pozwoli skutecznie leczyć pacjentów (i zagwarantować im dostęp do wtórnej profilaktyki, rehabilitacji etc.) jak najbliżej miejsca zamieszkania. Każdy z sześciu ośrodków koordynujących będzie współpracować z lekarzami POZ a także kardiologami pracującymi w AOS i szpitalach niższego stopnia referencyjnego, tak by możliwie jak najdłużej pacjent był leczony przez swojego lekarza POZ. Pilotaż ma zagwarantować m.in. szybkie i skuteczne konsultacje telefoniczne. - Lekarz POZ skonsultuje się z ośrodkiem specjalistycznym, który wskaże np. zmianę leków czy badania, jakie należy wykonać – tłumaczył minister. Dzięki temu pacjenci mają unikać zaostrzeń choroby, a więc – w konsekwencji – hospitalizacji.

Zgodnie z założeniami, budżet pilotażu na 2019 rok to 40 mln zł. Objętych nim ma zostać 5 tysięcy pacjentów, ale minister zapowiedział, że możliwe będzie rozszerzenie programu. - Mamy 23 mierniki, np. liczba porad, częstość stosowania droższych metod diagnostycznych, odsetek zgonów i ponownych hospitalizacji, aby porównać populację objętą pilotażem i tę, która pozostanie poza nim - wyjaśnił.

12 listopada upłynął termin zgłaszania uwag publicznych do projektu dotyczącego pilotażu. W tej chwili trwa analiza uwag i ich wprowadzanie do zarządzenia. -Chcielibyśmy, aby w grudniu lub w styczniu pierwsi pacjenci byli włączeni do programu – powiedział minister.

Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. Piotr Ponikowski, podkreślał podczas konferencji, że KONS to unikalny w Europie i w świecie program kompleksowej koordynowanej opieki nad pacjentem z chorobami serca. PTK zarekomendowało ministrowi zdrowia sześć ośrodków koordynujących: Gdański Uniwersytet Medyczny w Gdańsku, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie i Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

pacjent / kardiologia / ministertwo zdrowia / Łukasz Szumowski / Piotr Ponikowski / KONS
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31