Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Lek. Marcin Lewicki z OZZL

Po pracy muszę uzupełniać dziesiątki zwolnień lekarskich. To frustrujące

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 grudnia 2019 12:27

Po pracy muszę uzupełniać dziesiątki zwolnień lekarskich. To frustrujące  - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
- Problemy z wystawianiem i wysyłaniem e-zwolnień są nagminne - powiedział Medexpressowi lek. Marcin Lewicki, członek Zespołu ds. Farmakoterapii i Polityki Lekowej NIL, członek Zarządu Krajowego OZZL.

Jak Pan ocenia system informatyzacji w ochronie zdrowia? Czy ma Pan problem z wystawianiem elektronicznych zwolnień lekarskich?

Wszystko zależy od dnia. Największym problemem jest nie najlepiej działający system PUE ZUS. Jeśli z jakiegokolwiek powodu system się zablokuje, nie ma możliwości wystawienia alternatywnych zwolnień lekarskich, których nie trzeba by było później do innego systemu wprowadzić. Bardzo utrudnia to pracę. Mnie i wielu moich kolegów frustruje fakt uzupełniania po pracy dziesiątek zwolnień. Wolny czas powinienem poświęcić na zupełnie inne czynności.

Jak poprawić tę sytuację?

Na platformie PUE ZUS powinna istnieć możliwość wprowadzenia draftu, szkicu, czy innej tymczasowej wersji, która „mogłaby wysłać się” w momencie ponownego połączenia z siecią.

Z jakimi uwagami spotyka się Pan ze strony pacjentów?

Pacjenci pozytywnie reagują na e-zwolnienia. Nie powinno ich interesować, w jaki sposób dotrze ono do ubezpieczyciela. Podstawowym prawem i obowiązkiem pacjenta jest stosowanie się do zaproponowanej przez lekarza terapii.

Czy ma Pan problem z wystawieniem e-recepty?

Wszystko zależy od aplikacji gabinetowej, która jest wykorzystywana w danym podmiocie. E-recepta ani razu nie zacięła się zacięła się. Docierają do mnie informacje zarówno od lekarzy, jak i od farmaceutów o licznych wadach systemu. Cieszę się, że mamy możliwość wystawienia recepty w formie papierowej w wypadku niedziałającego systemu. Są one w pełni akceptowane. Problemy z wystawieniem i wysłaniem e-zwolnień są nagminne. Zdarzało się, że rozpoczynałem wystawianie zwolnienia około godz. 15:00, a po godz. 18:00 nadal nie widniało ono w systemie.

Od 8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Czy szpital, w którym Pan pracuje jest na to w pełni przygotowany?

Skończyłem szkolenie rezydenckie, więc obecnie nie pracuję w żadnym
szpitalu. Latem w placówce medycznej, w której odbywałem staż, lekarze wypisywali odręcznie recepty, w których pieczątkę nagłówkową przystawiali w „starym stylu”. Dopiero od niedawna stosowane są tam recepty z wydrukowanymi danymi osoby uprawnionej do ich wystawiania.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także