PO przeciwko likwidacji szpitali

Gabinet Cieni PO ostrzega, że przez wprowadzenie sieci szpitali zniknie 160 placówek.
Alicja Dusza 2016-11-28 09:23

W Sopocie odbyła się konferencja prasowa członków Gabinetu Cieni - odpowiedzialnych za zdrowie Tomasza Grodzkiego i Lidii Gądek oraz rzecznika Gabinetu Bartosza Arłukowicza. Konferencja odbyła się w Szpitalu Reumatologicznym w Sopocie. To jedna z placówek, która jest zagrożona w związku z propozycjami Konstantego Radziwiłła. - Los wielu szpitali, w tym tego w Sopocie, leży w rękach ministra zdrowia. Apelujemy, by wycofał się z proponowanych rozwiązań - mówił Bartosz Arłukowicz.

- Minister zapowiada, że "nie będzie kolejek". Jeśli tak będzie, to raczej dlatego, że nie będzie do czego ich ustawiać - mówiła wiceminister zdrowia w Gabinecie Cieni Lidia Gądek.

Na konferencji podsumowany został też rok działalności ministra - oprócz szkodliwych dla szpitali zmian, na liście "osiągnięć" szefa resortu zdrowia znalazły się m.in. likwidacja wprowadzonego przez koalicję PO-PSL programu in vitro, a także oszustwo wyborcze, jakim okazał się program darmowych leków dla seniorów. - Minister miesza medycynę z polityką - bo tylko względami politycznymi da się wytłumaczyć likwidację programu in vitro, dzięki któremu na świat przyszło kilka tysięcy dzieci - mówił prof. Tomasz Grodzki.

W ubiegłym tygodniu w trakcie rozmowy z Iwoną Schymallą, red. naczelną Medexpressu, Konstanty Radziwiłł zapewnił, że żaden szpital nie zostanie zlikwidowany.

- Pani Redaktor, proszę nie mówić o zamiarach likwidacji szpitali. Projekt sieci szpitali ma zagwarantować tym szpitalom, które mogłyby w tym przypadku konkursowania mieć kłopoty z uzyskaniem kontraktu, żeby ten kontrakt dostały, jeśli są to ważne dla zabezpieczenia zdrowia obywateli szpitale. I tak należy na to patrzeć. Zatem jest to raczej gwarancja niż zagrożenie. Zwracam również uwagę, że oczywiście nie wszyscy znajdą się w sieci, ale nie znaczy to, że oni są do likwidacji. To zupełnie absurdalne podejście. Wiadomo, że sieć pokryje około 75 procent zapotrzebowania, ale 15 procent to będą po prostu zwykłe konkursy na dotychczasowych zasadach. I tu cały szereg różnych przedsięwzięć zostanie tym objęty. Natomiast, warto dodać, choć nie jest to miejsce, aby mówić o szczegółach, że tam, gdzie na jakimś poziomie np. pierwszym, podstawowym, poziomie zabezpieczenia, które planujemy, jakiś szpital ma oddział bardziej specjalistyczny niż kategoria do której pasuje: powiedzmy, że powiatowy szpital czterooddziałowy ma jeszcze piąty oddział np. ortopedię, prócz pediatrii, interny, chirurgii oraz ginekologii z położnictwem, to około 80 proc. tych świadczeń, które dziś tradycyjnie wykonywane są na ortopedii, będzie mógł wykonać w ramach chirurgii ogólnej. Dodatkowo będzie mógł prowadzić poradnię przyszpitalną w specjalności, jaką jest właśnie traumatologia i ortopedia. Nie ma więc mowy, by istniało jakieś zagrożenie dla bytu takiego przedsięwzięcia, nawet jeśli ono formalnie nie będzie się nazywało „kontrakt na ortopedię”. Nie ma mowy o żadnej decyzji ze strony ministra zdrowia o masowym likwidowaniu szpitali. Ta apokaliptyczna wizja, jaką niektórzy rozsiewają jest albo kompletnym niezrozumieniem tego co proponujemy, albo, niestety podejrzewam, złą wolą - powiedział minister zdrowia.

Gabinet Cieni Platformy Obywatelskiej został powołany decyzją Rady Krajowej 17 listopada.

Źródło: PO

PDF

Zobacz także