Podkarpacie i Małopolska: Zakłady radioterapii będą doposażone na kwotę ponad 1,2 mln zł

156718403
Fot. Thinkstock/Getty Images
26 sierpnia 2019 roku sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podpisała umowy z dyrektorami szpitali na zakup nowoczesnego sprzętu. Innowacyjne stacje planowania leczenia doposażą zakłady radioterapii w Małopolsce oraz na Podkarpaciu, wśród kolejnych miast znalazły się: Kraków, Rzeszów oraz Tarnów.
Medexpress 2019-08-27 12:56

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie podpisano pierwsze umowy na zakup sprzętu medycznego dla stacji planowania leczenia. Procedura odbyła się w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych pn. „Doposażenie zakładów radioterapii”. Zgodnie z mapą potrzeb zdrowotnych, na 2019 rok zaplanowano zakup akceleratorów, sprzętu medycznego dla stacji planowania leczenia oraz aparatów HDR do brachyterapii. Celem działań jest zwiększenie dostępności pacjentów do nowoczesnej radioterapii w poszczególnych województwach, a także zwiększeniszans na skuteczniejsze leczenie onkologiczne.

Podpisano umowy z: Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie, Wojewódzkim Szpitalem im. Św. Łukasza SPZOZ w Tarnowie oraz Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Całkowita wartość umów wynosi ponad 1,2 mln zł. w planach jest podpisanie jeszcze 37 umów z placówkami medycznymi w całej Polsce, a także przeznaczenie w ramach programu dofinansowania na ponad 74 889 164,57 zł.

- Poprawa jakości usług, a także zwiększenie dostępności do nowoczesnych rozwiązań w radioterapii jest dla Ministerstwa Zdrowia niezwykle ważne. Wspieranie leczenia onkologicznego to ogromny obowiązek i odpowiedzialność. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom pacjentów w kwestii najwyższej jakości opieki w leczeniu nowotworów - mówi sekretarz stanu Józefa Szczurek-Żelazko.

Celem NPZChN jest wyrównanie różnic w dostępie do leczenia napromienianiem w poszczególnych regionach. Kluczowe jest ono przede wszystkim tam, gdzie nie osiągnięto wskaźnika rekomendowanego przez Europejskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej.

Źródło: muw.pl

PDF

Zobacz także