DOBRE PRAKTYKI W SZCZEPIENIACH:

Pokonać raka dzięki szczepieniom! Podpisz europejski apel

Medexpress

Opublikowano 17 listopada 2022, 14:15

Medexpress

Opublikowano 17 listopada 2022, 14:15

Otwierając wydarzenie, eurodeputowany Nicolás González Casares podkreślił, jak ważne jest, aby nie przegapić okazji w kontekście Europejskiego Planu Walki z Rakiem do wykorzystania szczepień ochronnych jako narzędzia w kierunku eliminacji raka szyjki macicy i innych HPV- zależnych chorób w całej Europie. Eurodeputowany zachęcił decydentów do podjęcia szeregu działań na poziomie europejskim i krajowym, aby zapobiegać nowotworom poprzez profilaktykę szczepienną.

WHO oraz Europejski Plan Walki z Rakiem zakładają eliminacje wirusa HPV w Unii Europejskiej poprzez osiągnięcie poziomu zaszczepienia przeciw HPV na poziomie 90%.

Podczas spotkania Sibilia Quilici z Vaccines Europe zauważyła, że ​​szczepienie jest jedyną interwencją, która może zapobiec nowotworom takim jak rak szyjki macicy, jak i inne HPV-zależne nowotwory. Podkreśliła także, że monitorowanie poziomu szczepień wprowadzone podczas pandemii COVID-19 można potraktować jako przykład dobrej praktyki, który należałoby wdrożyć dla pozostałych szczepień.

Mike Morrisey, dyrektor generalny Europejskiej Organizacji Onkologicznej, podkreślił znaczenie Europejskiego Planu Walki z Rakiem, wyrażając swoje zaniepokojenie niskimi wskaźnikami szczepień przeciwko HPV w całej Unii. Przekonywał, że państwa członkowskie powinny włożyć więcej wysiłku w inwestowanie w szczepienia przeciwko HPV, gdyż jest to tańsze i łatwiejsze, niż radzenie sobie z konsekwencjami nowotworów.

Konieczność wyeliminowania w przyszłości nowotworów związanych z wirusem HPV została silnie poparta przez wszystkich uczestników spotkania, którzy wspólnie podpisali wezwanie do działania (call to action) wzywając Państwa Członkowskie i Komisję Europejską do przyjęcia ośmiu działań w celu wyeliminowania nowotworów, którym można zapobiegać poprzez szczepienia ochronne. Wśród priorytetowych obszarów wymieniono między innymi: działania edukacyjne zwiększające świadomość w zakresie HPV i HBV, objęcie 90% dziewczynek szczepieniami przeciwko HPV i włączenie chłopców do narodowych planów szczepień, ułatwienie dostępu do badań przesiewowych w kierunku nowotworów, spójność raportowania oraz włączenie szczepień przeciwko HPV do harmonogramów szczepień rutynowych w Europie.

Obecnie zbierane są podpisy pod petycją z postulatami zawierającymi kluczowe działania w zakresie zapobiegania nowotworom. Link do petycji można znaleźć TUTAJ.

Znajdź nas w social media:

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Komisja Europejska / HPV / szczepionka
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31