Polacy uważają, że wydatki na zdrowie powinny wzrosnąć

Alicja Dusza

Opublikowano 29 marca 2016, 11:16

ThinkstockPhotos-497905514 Fot. Thinkstock/Getty Images
Alicja Dusza

Opublikowano 29 marca 2016, 11:16

66 proc. badanych stwierdziło, że rząd powinien zwiększyć wydatki na zdrowie i jego ochronę kosztem innych obszarów finansowanych z budżetu państwa. Podobnego zdania jest onkolog prof. Tadeusz Pieńkowski.

- Zwiększenie nakładów na zdrowie jest koniecznie, ale musi być nierozwieralnie związane ze zmianami w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia na wszystkich etapach. Pacjent powinien stać się jedynym beneficjentem tych zmian – powiedział prof. Tadeusz Pieńkowski, onkolog, Prezydent Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi, członek Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej oraz Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, członek Rady Ekspertów inicjatywy „Głosuję na zdrowie”.

Z badania przeprowadzonego przez Millward Brown wynika, że co drugi respondent nie jest przekonany, że przeprowadzane przez rząd zmiany w systemie ochrony zdrowa przyczynią się do poprawy sytuacji pacjentów w Polsce. Połowa badanych osób jest zdania, że ochrona zdrowia nie jest priorytetem państwa.

- Musimy, jako naród, zdać sobie wreszcie sprawę z tego, jak cenne jest zdrowie, jak wielkie koszty społeczne i ekonomiczne wiążą się z niezadowalającym stanem zdrowia i dlatego właśnie warto inwestować w poprawę stanu zdrowia Polaków. Nie tylko inwestować więcej pieniędzy, ale również wydawać je w sposób znacznie bardziej efektywny niż dotąd – powiedział prof. Witold Orłowski, ekonomista, dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, główny doradca ekonomiczny PwC i członek Rady Ekspertów „Głosuję na zdrowie”.

Wyniki badania wskazują na niską znajomość rządowych planów dotyczących zmian w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Pomimo składanych deklaracji, jedynie co piąty respondent potrafił wskazać darmowe leki dla seniorów jako konkretną propozycję zmian. Niemniej jednak ustawa gwarantująca bezpłatny dostęp do części leków osobom powyżej 75 roku życia jest dobrze oceniana przez większość uczestników badania. Tylko co piąty respondent wypowiedział się o projekcie negatywnie.

*Wyniki badania CATIbus przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie INFARMY w ramach inicjatywy „Głosuję na zdrowie” w dniach 4-6 marca 2016 r., na reprezentatywnej próbie Polaków powyżej 18 roku życia.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

INFARMA / wydatki / ochrona zdrowia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31