Polacy zwycięzcami międzynarodowego konkursu „Wartość w medycynie – Dragon's Grant & Endorsement”

Polski projekt Pomorski model zintegrowanej opieki dla chorych na zaawansowaną POChP Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku zwyciężył w międzynarodowym konkursie VBHC PRIZE Dragon's Grant & Endorsement.
Medexpress 2021-06-07 08:00

W tym roku po raz pierwszy Instytut INNOWO i Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej PKMP zorganizowały polską edycję konkursu „Wartość w medycynie Dragon's Grant & Endorsement”. Konkurs skierowany jest do instytucji działających w obszarze ochrony zdrowia, które wdrażają praktyczne rozwiązania z obszaru organizacji systemu w oparciu o jakość tzw. Value Based Healthcare. Dzięki tej inicjatywie polskie projekty mogły zaprezentować się na arenie międzynarodowej i konkurować z najlepszymi inicjatywami z tego obszaru z Europy. Laureatami polskiej edycji zostali Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku i Dolnośląskie Centrum Onkologii.

18 maja 2021 odbył się międzynarodowy finał konkursu w Holandii. Projekt „Pomorski model zintegrowanej opieki dla chorych na zaawansowaną POChP” zwyciężył i zdobył nagrodę główną VBHC Dragons Grant. Natomiast Dolnośląskie Centrum Onkologii z projektem Sieci Szpitali Onkologicznych przeszło do ścisłego finału i w efekcie zdobyło drugie miejsce w kategorii VBHC Dragons Endorsement

Celem projektu jest budowanie świadomości koncepcji systemu ochrony zdrowia opartego na wartościach i innowacyjnych rozwiązaniach mających na celu zwiększenie efektywności systemu. VBHC Dragon’s Grant jest inicjatywą, która ma na celu promowanie praktycznych rozwiązań z obszaru organizacji systemu w oparciu o jakość, które są wdrażane w instytucjach ochrony zdrowia na całym świecie. Najlepsze projekty wyróżnione są prestiżową nagrodą Value Based Healthcare Prize i muszą spełnić następujące warunki:

  1. Zapewniają pacjentowi najwyższą jakość.
  2. Koncentrują się na pacjentach i ich spersonalizowanym procesie leczenia, według najnowszych wytycznych medycznych.
  3. Są opłacalne.
  4. Wprowadzają innowacje w szerokim znaczeniu tego słowa; tj. organizacyjne, medyczne i/lub diagnostyczne.
  5. Mogą być wdrożone w całym cyklu opieki.

– Przyznanie pierwszej nagrody zespołowi z Gdańska pod przewodnictwem prof. dr hab. Ewy Jassem jest dla nas ogromnym zaszczytem. Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia i jesteśmy dumni, że dzięki naszej inicjatywie mogły zostać uhonorowane wieloletnie wysiłki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Mam nadzieję, ze nasza ścisła współpraca z prof. Fredem van Eenennaam’em i VBHC Centre Europe przełoży się w przyszłości na znacząca poprawę jakości - mówi dr hab. n. med. Beata Jagielska, prezes PKMP

Organizatorami przedsięwzięcia w Polsce są Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej,

– Kluczowe w ochronie zdrowia są działania mające na celu poprawę jakość opieki nad pacjentem, ponieważ to system ma działać na korzyść pacjenta, a nie odwrotnie. System musimy być pacjentocentryczny. Dlatego PKMP i Instytut INNOWO nawiązały współpracę z Decision Institute i VBHC Center Europe, aby promować właśnie takie rozwiązania, które mają stawiać pacjenta w centrum i oferować mu jak najwyższą jakość leczenia. Dzięki Value Based Healthcare Dragons Grant and Endorsement możemy promować i docenić najciekawszego i najlepsze rozwiązania poprawiające jakość systemu ochrony zdrowia w Polsce – mówi dr Agnieszka Sznyk, prezes INNOWO.

Organizatorami przedsięwzięcia w Polsce są Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej, Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO, Centrum Ochrony Zdrowia przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Decision Institute/VBHC Center Europe. Honorowymi partnerami są Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Collegium Medicum Uniwersytety Jagiellońskiego, Gdański Uniwersytet Medyczny, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Collegium Civitas.

Więcej informacji na temat edycji międzynarodowej: http://vbhcprize.com

Więcej informacji na temat edycji polskiej: dr Agnieszka Sznyk, INNOWO, a.sznyk@innowo.org

PDF

Zobacz także