Polityka lekowa ma kilku interesariuszy

Medexpress

Opublikowano 28 marca 2019, 13:40

Medexpress

Opublikowano 28 marca 2019, 13:40

Pacjentów wspierali merytorycznie krajowy konsultant ds. rehabilitacji profesor Piotr Majcher oraz profesor Adam Maciejczyk - prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Podczas spotkania omówiono aktualną sytuację chorych na nowotwory w Polsce - dostęp do nowoczesnych terapii i rehabilitacji. Przekazano również propozycje zmian w programach lekowych oraz omówiono kwestię nowelizacji Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych. W atmosferze dialogu szeroko zaprezentowane zostały potrzeby pacjentów onkologicznych. Potrzeby sygnalizowane przez przedstawicieli organizacji pacjentów były zgodne ze stanowiskiem prezentowanym przez prof. Adama Maciejczyka - prezesa PTO oraz prof. Piotra Majchera.

Wszyscy uczestnicy spotkania, przedstawiciele pacjentów, ministerstwa i konsultant krajowy, zgodnie podkreślili, że konieczne są zmiany dotyczące programów lekowych. Prezes PKPO Krystyna Wechmann przekazała Panu ministrowi pismo w sprawie aktualnych potrzeb terapeutycznych pacjentów onkologicznych.

Jak skomentowała po spotkaniu prezes PKPO KRYSTYNA WECHMANN - Cieszy nas to, że minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski w swojej wypowiedzi na VIII Forum Pacjentów Onkologicznych, podkreślił potrzebę większego udziału przedstawicieli pacjentów w kształtowaniu polityki lekowej. Nie oznacza to jednak - jak to zrozumieli niektórzy - że możemy prowadzić negocjacje cenowe w sprawie leków. To nadal pozostaje w gestii członków Komisji Ekonomicznej Ministerstwa Zdrowia. Możemy natomiast uczestniczyć w rozmowach merytorycznych, dotyczących kształtu programów lekowych z przedstawicielami MZ, AOTMiT, NFZ i producentów, co zresztą robimy. Możemy, także wystosować apel do producentów leków, aby pochylili się nad potrzebami terapeutycznymi polskich pacjentów onkologicznych i w negocjacjach dobro pacjenta traktowali na równi z interesem firmy. Te najpilniejsze potrzeby przedstawiamy w piśmie do ministra Macieja Miłkowskiego. Zapraszamy do tych rozmów także lekarzy, którzy powinni nas wesprzeć w staraniach o dostęp do nowoczesnego leczenia, zarówno jako partner merytoryczny , jak i społeczny. Nie zapominajmy, że polityka lekowa ma kilku interesariuszy, choć pacjenci są oczywiście najważniejsi.

Po spotkaniu PKPO wystosowała do ministra Macieja Miłkowskiego list, którego treść publikujemy poniżej:

Źródło: Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

onkologia / pkpo / Krystyna Wechmann / Aleksandra Rudnicka / Maciej Miłkowski
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31