Polscy aptekarze wspierają Ukraińców- nie będzie problemu z wydaniem leków

Medexpress

Opublikowano 28 lutego 2022, 12:38

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 28 lutego 2022, 12:38

W komunikacie Głównego Inspektora Farmaceutycznego z 25 lutego br. czytamy: „Farmaceuta pracujący w aptece lub punkcie aptecznym w sytuacji zagrożenia zdrowia pacjenta, jest uprawniony do wystawienia recepty na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp (z zastrzeżeniem środków kontrolowanych).” Nabiera to szczególnego znaczenia w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę i uciekających do Polski obywateli Ukrainy. Dzięki takiej decyzji GIF, uchodźcy wojenni będą mogli kupić potrzebne leki w polskich aptekach nawet w przypadku, gdy nie będą posiadali na nie recepty.

„Recepta farmaceutyczna wystawiana jest elektronicznie i musi zawierać dane wyszczególnione w art. 96a ust. 1 [...] oraz przyczynę wydania leku. Wyżej wymienione recepty
realizowane są z pełną odpłatnością – 100% i wymagane jest ich ewidencjonowanie.” Z kolei w przypadku, gdy nie ma dostępu do elektronicznego systemu wydawania recept i nie można ustalić tożsamości pacjenta, będącego w zagrożeniu życia, farmaceuta może wystawić receptę w formie papierowej.

Jak donosi dziennik „Rzeczpospolita”, farmaceuci chcąc pomóc Ukraińcom, coraz częściej obniżają ceny leków, rezygnując z marży. Zdarzają się przypadki, kiedy aptekarze, by udostępnić lek pacjentom, sięgają do własnej kieszeni i pokrywają koszty.

Wśród najczęściej kupowanych środków medycznych znajdują się m.in. leki przeciwbólowe, bandaże, płyny do dezynfekcji. A wśród preparatów kupowanych na receptę pojawiają się np. roztwory adrenaliny w penie.

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej przyznał, że jest dumny z postawy polskich farmaceutów.

Źródło: Rzeczpospolita

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

GIF / Naczelna Izba Aptekarska / ukraina / leki na receptę / uchodźcy
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31