Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej: Liczymy na dalszą współpracę z Ministerstwem Zdrowia

Iwona Schymalla

Opublikowano 29 marca 2017, 11:46

Fot. Medexpress TV
Iwona Schymalla

Opublikowano 29 marca 2017, 11:46

W ubiegłym roku powstało Stowarzyszenie Polskiej Kolacji Medycyny Spersonalizowanej. Jest Pani jej prezesem. W ubiegłym roku na ręce ministra Pinkasa złożono deklarację dotyczącą medycyny personalizowanej. W tym roku jest druga jej odsłona. Czego dotyczy tegoroczna deklaracja?

To jest kolejny krok, ponieważ w zeszłym roku mówiliśmy o sprawach finansowania diagnostycznych badań genetycznych, szczególnie istotne w obszarze onkologii, gdzie medycyna personalizowana, leczenie celowane, molekularne rozwija się i z każdym dniem mamy coraz to nowe leki rejestrowane jako nowe oręże do walki z nowotworami. W tym kroku zrobiliśmy kolejny krok – mówimy już nie tylko o finansowaniu ale także o jakości, o tym by badania diagnostyczne były prawidłowo i rzetelnie wykonywane, bo to warunkuje prawidłowe i zasadne wdrożenie leczenia. Mówimy również o obszarze badań patomorfologicznych, bo bez nich nie ma badań diagnostyczno-genetycznych. Wiemy, że w tej sferze trzeba bardzo dużo zrobić, tak aby te badania były rzeczywiście finansowane. W tej chwili to finansowanie jest gdzieś zaszyte w koszykach świadczeń, nie ma bezpośredniego ich finansowania, co nie wydaje się słuszne, dlatego, że w onkologii podstawą jest prawidłowy i rzetelny wynik. A to wymaga sporych nakładów finansowych.

Deklaracja zwraca uwagę na palące problemy – diagnostykę genetyczną i patomorfologiczną. Znamy przykłady krajów, choćby Francja, gdzie stworzono cały system tych badań. One przekładają się bezpośrednio na korzyść dla pacjenta, naukowców i całego systemu. To oszczędności.

Oczywiście, że tak. Bo jeśli będziemy mieć cały obszar uporządkowany, ten diagnostyczny, jak i finansowy, to pozwoli na większą dostępność dla pacjentów. Lekarz nie będzie szukał, bo będzie miał na miejscu rzetelny wynik, który będzie mógł wykorzystać dla wdrożenia terapii. Bardzo istotnym w tym wszystkim elementem jest jakość, o której cały czas mówimy, bo ona jest najważniejsza. Słowo jakość jest szerokie, ale tu sprowadza się do jednego – wyniku rzetelnego, takiego, że nie będzie żadnych wątpliwości. To wydaje się najważniejszym celem. Oczywiście mamy świadomość, że przy tych wszystkich istotnych zmianach jakie się dzieją, a więc sieciowanie, bo sieć to nowa odsłona finansowania, organizacji, myślę, że te nasze propozycje jak najbardziej się w to wpisują. Nie jest naszym celem by w każdym miejscu i zakładzie to badanie musi być wykonywane, bo to są drogie badania. Ale pacjenta, lekarz, ośrodek referencyjny muszą wiedzieć, gdzie materiał może być zbadany, a pacjent otrzyma prawidłową diagnozę. I to się po prostu nazywa współpraca, koordynacja całego postępowania wielodyscyplinarnego.

Ta deklaracja zostanie przekazana ministrowi Łandzie. Jakie nadzieje wiążą Państwo z tym spotkaniem?

Mamy przede wszystkim nadzieję na współpracę. Z naszej strony jesteśmy jak najbardziej gotowi. W zeszłym roku udało nam się przygotować propozycje finansowania. I ona została wdrożona. Traktujemy to oczywiście jako pierwszy krok. Było to dla nas ogromnie pozytywnym zaskoczeniem, kiedy dowiedzieliśmy się w dniu 30 grudnia 2016 r. że my możliwość finansowania w lecznictwie szpitalnym badań diagnostycznych. Mamy nadzieję, że ta współpraca zaowocuje przede wszystkim dla pacjentów, bo dla nich nasze działania są dedykowane.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

medycyna personalizowana
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31