Polskie Stowarzyszenie Diabetyków o majowej liście leków refundowanych

Medexpress 2019-05-02 16:12

Majowa lista leków refundowanych przyniosła zmiany dla diabetyków. Do refundacji weszła ultradługo działająca insulina degludec.

W związku z publikacją listy, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska przekazała podziękowania ministrowi zdrowia za poszerzenie dostępu do zróżnicowanych typów insulin, dzięki czemu pacjenci mogą dużo lepiej kontrolować cukrzycę, wymagającą zindywidualizowanego podejścia. Jednocześnie wyraziła nadzieję, że dostęp do insuliny – leku ratującego życie – nie będzie pacjentom nigdy i z żadnego powodu ograniczany.

Anna Śliwińska przypomniała jednak, że Polska pozostaje na szarym końcu Unii Europejskiej w zakresie dostępu do nowoczesnych terapii. Polskich pacjentów nie stać na samodzielny zakup innowacji, które z powodzeniem są refundowane w krajach nawet mniej zamożnych niż Polska. Anna Śliwińska dodała, że refundacja nowoczesnych terapii to nie koszt, a inwestycja w pacjentów, którzy dzięki odpowiedniemu leczeniu dłużej mogą uniknąć obciążających budżet państwa powikłań.

Dlatego polscy diabetycy, dziękując za refundację nowej insuliny, proszą ministra o dalsze poszerzanie dostępu do skutecznych metod leczenia.

Pełna treść komunikatu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków do Ministra Zdrowia:

https://diabetyk.org.pl/pismo-do-ministra-zdrowia/

PDF

Zobacz także