Andrzej Jacyna: Poprawa warunków finansowych możliwa w drugim półroczu

Fot. K. Rainka
Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku województwa podlaskiego, głos zabrał p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna. Powodem była zła sytuacja podlaskich szpitali.
Paweł Grzybowski 2018-02-27 18:38

Przed prezesem NFZ głos zabrali również dyrektorzy podlaskich szpitali oraz władze województwa. Jak tłumaczyli, w szczególnie trudnej sytuacji w Podlaskiem jest opieka psychiatryczna (w Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy wypowiedzenia złożyło 48 lekarzy z 11 kluczowych oddziałów). Ponadto inne szpitale, w tym Szpital Wojewódzki w Białymstoku, nie otrzymały pieniędzy za nadwykonania.

Z kolei dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy przedstawił sytuację finansową w swojej placówce. Z danych przedstawionych przez dyrektora lekarz specjalista zarabia 3988 zł brutto miesięcznie, a wysuwane żądania dotyczą kwoty 9194 zł brutto. Szpital chce dać 5086 zł brutto do czerwca, a od lipca 6750 zł brutto. Jednak tego rodzaju propozycja została przez lekarzy odrzucona.

Andrzej Jacyna, p.o. prezesa NFZ, nie wyklucza poprawy sytuacji, ale dopiero w drugim półroczu.

- Mogę zadeklarować tylko tyle, że na drugie półrocze planujemy znaczący wzrost nakładów na leczenie psychiatryczne i tutaj myślę, że te wskaźniki będą wyższe niż średnio w systemie. Nie mniej konkretne kwoty będą zależały od tego, jak zakończy się wykonanie roku 2017, jakie środki pozostaną do dyspozycji, po uwzględnieniu tych rezerw, które mam dzisiaj w planie finansowym - powiedział Andrzej Jacyna – W sprawie państwa oczekiwania, że pomożemy w negocjacjach z pracownikami w najbliższych tygodniach – moja odpowiedź jest taka – zmiana sposobu i wysokości finansowania jest możliwa najwcześniej 1 lipca i do takich terminów należy się przymierzać – dodał.

Pełny zapis posiedzenia dostępny pod tym adresem.

Źródło: www.bialystokonline.pl

PDF

Zobacz także