Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Popularne leki OTC mogą nasilać niewydolność serca

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 12 lipca 2016 20:46

Popularne leki OTC mogą nasilać niewydolność serca - Obrazek nagłówka
Thinkstock/Getty Images
American Heart Association (AHA) opublikowało oświadczenie, w którym ostrzega chorych na niewydolność serca przed pochopnym stosowaniem wielu łatwo dostępnych i często przyjmowanych leków. O jakie substancje chodzi?

Przede wszystkim o niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak popularny ibuprofen. Powodują one bowiem zatrzymywanie w organizmie soli (a co za tym idzie – wody) i zmniejszają skuteczność leków moczopędnych, które są istotną częścią terapii w niewydolności serca i nadciśnieniu tętniczym.

Niebezpieczne dla osób z niewydolnością serca ilości sodu mogą też zawierać dostępne bez recepty leki na zgagę – ostrzega AHA.

Przeciętny chory z niewydolnością serca jednocześnie cierpi z powodu 5 innych schorzeń i zażywa każdego dnia co najmniej 7 różnych leków (często są to preparaty zapisywane przez różnych lekarzy). Istotny problem mogą tu stanowić niebezpieczne interakcje z lekami OTC, które pacjent kupi na własną rękę. Jednak nawet bez klasycznych interakcji, dodatkowe niebezpieczeństwo dla chorych na serce wynika z kumulowania się sodu, obecnego w wielu różnych lekach.

Eksperci AHA przypominają – to, że lek jest dostępny bez recepty, nie zwalnia pacjenta od zapoznania się z treścią dołączonej do opakowania ulotki. Zawarte w niej informacje mogą uchronić przez poważnymi komplikacjami, a nawet uratować życie.

Ostrzeżenie AHA nie ogranicza się do leków. Mowa jest w nim także o suplementach diety, ziołach oraz o produktach spożywczych (dziurawiec, żeń-szeń, głóg, szałwię, przęśl, zielona herbata), które dla chorych z niewydolnością serca mogą stanowić zagrożenie, wchodząc w interakcje z typowo stosowanymi w tej chorobie farmaceutykami.

Źródło: Heart.org

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także