Parlament Europejski Posłowie wzywają do szczepień

Pixabay
Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której posłowie wyrażają zaniepokojenie niedostatecznymi wskaźnikami dotyczącymi szczepień w UE i ich konsekwencjami dla zdrowia publicznego.
Medexpress 2018-04-19 21:04

Zdaniem posłów PE różne krajowe strategie w zakresie szczepień, rosnące ceny szczepionek i odmowa szczepienia, to tylko niektóre z czynników, które należy uwzględnić w polityce na rzecz podniesienia liczby szczepień.

W rezolucji posłowie wzywają Komisję Europejską do zachęt na rzecz harmonizacji kalendarza szczepień w całej UE i do wzmocnienia wsparcia dla krajowych inicjatyw w zakresie szczepień. Posłowie z zadowoleniem przyjmują również porozumienie o wspólnych zamówieniach, które sprawi, że zakupy szczepionek przez państwa członkowskie będą tańsze.

Uchylanie się od szczepionek

Posłowie są szczególnie zaniepokojeni zjawiskiem uchylania się od szczepień (opóźniania lub odmowy przyjęcia szczepionki pomimo dostępności usługi), zwłaszcza w przypadku, gdy rodzice nie zgadzają się na szczepienie dziecka.

- Zbyt wielu rodziców uchyla się od szczepień, a wiele chorób zakaźnych powraca na nowo - powiedziała Elena Gentile, jedna ze współsprawozdawców, po głosowaniu nad projektem rezolucji w Komisji Ochrony Zdrowia w marcu 2018 roku.

Powody uchylania się od szczepionek są różne: z jednej strony dekady szeroko rozpowszechnionych szczepień sprawiły, że ich zalety przestały być dostrzegane przez opinię publiczną; z drugiej strony wiele osób uważa, że szczepionki nie są bezpieczne i mogą mieć skutki uboczne (pomimo wielu badań naukowych stwierdzających brak związku między szczepionką przeciw odrze, śwince i różyczce a autyzmem).

WARTO PRZECZYTAĆ

Tykająca bomba E

Posłowie podkreślają, że szczepionki są starannie testowane w wieloetapowych badaniach klinicznych a następnie regularnie oceniane. Z zadowoleniem wskazują na rozpoczęcie wspólnego działania współfinansowanego z unijnego programu, którego celem jest zwiększenie liczby szczepień i wzywają Komisję Europejską do zwiększenia wsparcia dla krajowych działań na rzecz szczepień.

Posłowie proponują wzmocnienie podstawy prawnej w celu zwiększania liczby szczepień oraz wzywają Komisję Europejską do pomocy w utworzeniu bardziej zharmonizowanego i lepiej dostosowanego harmonogramu szczepień w UE.

Spadek zaufania społeczeństwa do szczepień jest istotnym wyzwaniem, które już teraz ma wpływ na zdrowie publiczne

Badania epidemiologiczne wskazują na znaczące luki w poziomie szczepień, który jest zbyt niski dla zapewnienia odpowiedniej ochrony społeczeństwa przeciw chorobom, którym szczepienia zapobiegają, stwierdzili posłowie w przyjętej rezolucji.

Wspólne zamawianie szczepionek

Posłowie uważają także za nieuzasadnione, że cena pełnego pakietu szczepień dla jednego dziecka, nawet po najniższych cenach światowych, wzrosła między 2001 a 2014 r. 68 razy. Wspierając zdecydowanie umowę w sprawie wspólnego zamawiania szczepionek, łączącą siłę nabywczą państw członkowskich.

Szczepienia zapobiegają 2,5 milionom zgonów rocznie na świecie oraz obniżają koszty leczenia. Posłowie podkreślają, że w latach 2008-2015 zanotowano w UE 215 000 przypadków chorób zwalczanych drogą szczepień (z wyjątkiem grypy).

źródło: Parlament Europejski

PDF

Zobacz także