Prof. Dariusz Dudek:

Postęp w kardiologii inwazyjnej i kardiochirurgii jest możliwy tylko dzięki innowacjom

Medexpress

Opublikowano 24 czerwca 2019, 20:07

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 24 czerwca 2019, 20:07

Medexpress: Czym byłaby nowoczesna kardiologia inwazyjna bez innowacyjnych technologii?

D.D.: Kardiologia interwencyjna to w ogóle nowoczesna metoda. Przypominam, że to dziedzina pomiędzy farmakoterapią a kardiochirurgią. Opiera się o techniki zabiegowe naprawcze, które są wykonywane z małego dostępu. Wszystkie więc innowacje są właśnie związane z kardiologią inwazyjną. Dziś często mówimy, że kardiochirurgia od kardiologii inwazyjnej nie tak bardzo się różni, dlatego że leczymy podobne choroby i schorzenia, natomiast techniki są mniej inwazyjne w kardiologii interwencyjnej niż w klasycznej kardiochirurgii. Ale też kardiochirurgia się unowocześnia. Postęp w kardiologii inwazyjnej i kardiochirurgii jest możliwy tylko dzięki innowacjom.

Medexpress: A jakie są z tego korzyści dla pacjenta?

D.D.: Są ogromne korzyści, dlatego że mamy krótszy czas hospitalizacji wynikający z mniejszej traumatyzacji, mniejszego uszkodzenia poprzez drogę dostępu, to są lepsze wyniki, mniejsza śmiertelność, poprawa rokowania pacjentów. Wszystkie najważniejsze rzeczy pod względem medycznym w tzw. twardych punktach końcowych są korzystne. Widzimy to w wielu publikacjach naukowych. Dla pacjentów jest to lepsza jakość życia, większy komfort i – możemy powiedzieć spokojnie – przedłużenie życia.

Medexpress: Krótsza hospitalizacja to też oszczędności dla systemu.

D.D.: To kolejny aspekt. Mamy już publikacje naukowe, mamy komfort dla pacjenta i kolejną rzeczą są oszczędności w systemie. W tym samym budżecie może się zmieścić więcej pacjentów leczonych, czyli większej liczbie pacjentów jesteśmy w stanie dostarczyć tę nowoczesną pomoc. Co powoduje, że powinniśmy osiągać populacyjnie lepsze wyniki leczenia.

Medexpress: A czy dostęp do nowoczesnych technologii wszczepialnych w Polsce jest porównywalny z innymi krajami UE?

D.D.: Niekoniecznie. Mamy w Europejskim Towarzystwie Kardiologicznym narzędzie (jestem jednym z koordynatorów tego narzędzia dla całej Europy), w którym porównujemy różne techniki zabiegowe w odniesieniu do jednego miliona populacji. W Polsce jesteśmy bardzo dobrzy w zakresie technik wieńcowych, nawet skomplikowanych zabiegów w chorobie wieńcowej, natomiast wyraźnie odstajemy w zakresie zastawek, szczególnie leczonych przezskórnie, a więc małoinwazyjnie. Tu jesteśmy trochę z tyłu i powinniśmy nadganiać. Szczególnie słabo stoimy w zakresie przezskórnych pomp wspomagających lewą komorę w trakcie zaawansowanych zabiegów kardiologii interwencyjnej.

Medexpress: Chciałabym jeszcze zapytać o projekt zarządzenia prezesa NFZ, w którym zabrakło nowych technologii np. obrazowania wewnątrznaczyniowego. Jakie znaczenie ma to dla pacjentów z niewydolnością serca? Co należałoby zmienić?

D.D.: Projekt jest jeszcze projektem zarządzenia. Mam więc nadzieję, że zarządzenie powstanie w wersji zmodyfikowanej. Owszem, takie dwa zakresy, o które ubiegamy się od wielu miesięcy, powiedziałbym że nawet od roku, dwóch. Jednym z nich jest lepsze obrazowanie. Mamy dzisiaj dostępne metody mierzenia ciśnienia wewnątrzwieńcowego tzw. rezerwa wieńcowa, ultrasonografię wewnątrzwieńcową, czyli USG wewnątrz naczynia. Ale potrzebujemy jeszcze optycznej koherentnej tomografii – OCT. To byłoby dodatkowe narzędzie pozwalające precyzyjnie wykonywać zabiegi angioplastyki. Tego jeszcze nie ma. Czekamy. Druga potrzeba to wspomniane pompy przezskórne, czyli zabezpieczenie lewej komory takim sztucznym mini sercem podczas zaawansowanych zabiegów. Na te procedury czekamy najbardziej i dodatkowo na poprawę finansowania w ostrych zespołach wieńcowych. Mamy nadzieję, że wszystkie te głosy zostaną uwzględnione w nowym zarządzeniu, a projekt jest tylko projektem.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

kardiologia / kardiologia interwencyjna / kardiochirurgia / dariusz dudek / Kardiologia inwazyjna
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31