Postęp w leczeniu zaawansowanych czerniaków

od 15 do 21 maja po raz szósty obchodzimy Tydzień Świadomości Czerniaka.
Medexpress 2017-05-16 12:09

Eksperci zachęcają do profilaktyki tego nowotworu. Jednocześnie jak podczas konferencji mówił prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii w Warszawie, mamy postęp w leczeniu zaawansowanych czerniaków. - W tej chwili mamy dobry system leczenia zaawansowanych czerniaków - powiedział Rutkowski.

Jednak specjaliści przekonują, że tylko wczesne rozpoznanie czerniaka dają szanse na wyleczenie i to w 97 proc. Lekarze przekonują, żeby zachować szczególną ostrożność korzystając z kąpieli słonecznych, odradzają jednocześnie opalanie w solarium.

Z danych pochodzących z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w Polsce zapadalność na czerniaka drastycznie zwiększyła się. Trend ten widać szczególnie wśród kobiet – u pań w wieku 22-44 lata zapadalność na czerniaka wzrosła niemal 3-krotnie, natomiast w przypadku mężczyzn zanotowano 2-krotny wzrost zachorowalności na ten nowotwór. Ponadto, dane wskazują, że umieralność osób młodych oscyluje w okolicach 15 proc. Tymczasem wczesne stadium choroby daje szansę na wyleczenie 97 proc. pacjentów. Niestety świadomość na temat czerniaka wśród Polaków wciąż jest niewystarczająca.

Źródło: materiały prasowe

PDF

Zobacz także