Przegląd prasy: Pozycja pielęgniarki ma zostać wzmocniona

86498561
Fot. Thinkstock/Getty Images
W przeglądzie prasy między innymi o pielęgniarkach szkolnych, o obleganych gabinetach lekarzy rodzinnych oraz o dotacjach z UE na innowacje.
Paweł Grzybowski 2017-09-28 07:20

Pozycja pielęgniarki ma zostać wzmocniona

Zgodnie z założeniami do projektu o opiece zdrowotnej dla dzieci i młodzieży szkolnej, pielęgniarka szkolna będzie musiała opiekować się dziećmi przewlekle chorymi, robić badania wzroku i słuchu, oraz kontrolować wagę wszystkich uczniów a także pomagać im w problemach psychiatrycznych.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Polacy leczą się u lekarza rodzinnego

Spadła liczba osób leczących się w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w poradniach specjalistycznych. Rośnie za to liczba porad udzielanych przez lekarzy POZ. Przyczyną są wydłużające się kolejki do specjalistów.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

100 tysięcy pielęgniarek na emeryturę

W wyniku obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, które będą obowiązywać od 2 października, tylko w tym na roku na emeryturę będzie mogło przejść dodatkowo 330 tys. Polaków. Mało, który zawód odczuje to tak mocno jak zawód pielęgniarki. Ze statystyk wynika, że do 2030 roku, na emeryturę może przejść nawet 100 tys. pielęgniarek, czyli ponad jedna trzecia.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Dotacje na innowacje

Tablet ułatwiający terapię dzieci, nowatorska kuracja antyrakowa – to jedne z przełomowych innowacji z unijnym wsparciem, nad którymi pracują polskie firmy. Jedną z nich, jest biotechnologiczna firma Selvita, która zajmuje się immunoterapią nowotworów. Na swój projekt otrzymała z UE dotację w wysokości 26,9 mln zł.

Źródło: Puls Biznesu

PDF

Zobacz także