PPOZ: Obowiązkowe e-ZLA od 1 grudnia... nie wejdą

Medexpress

Opublikowano 19 pazdziernika 2018, 12:47

logotyp_PPOZ
Medexpress

Opublikowano 19 pazdziernika 2018, 12:47

W spotkaniu dot. e-zwolnieniom i problemom z wdrożeniem systemu, któremu przewodniczył Minister Janusz Cieszyński, uczestniczyli: Andrzej Jacyna, prezes NFZ, przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ZUS, NIL oraz PZ. PPOZ reprezentowali: Bożena Janicka - Prezes PPOZ, Andrzej Masiakowski - ekspert PPOZ oraz Jarosław Król- członek Zarządu PPOZ.

Z przedstawionej przez Ministra Janusza Cieszyńskiego aktualnej sytuacji w polskim systemie ochrony zdrowia wynika, że nadal są duże braki w kwestii wystawiania zwolnień w formie elektronicznej (pomimo wielu lat wdrażania e-ZLA i ogromnych nakładów z pieniędzy publicznych, jakie na to wdrożenie wydaje ZUS, nie osiągnięto nawet 50 procent wystawiania zwolnień w wersji elektronicznej - w Wielkopolsce jest to zaledwie nieco ponad 28 procent).

Minister podkreślił jednocześnie, że resort widzi potrzebę dofinansowania sprzętowego placówek.

Przedstawiciele PPOZ informując o problemach z wdrożeniem e-ZLA, podtrzymali swoje dotychczasowe stanowisko.

- Po pierwsze - koniecznością jest fakultatywne, a nie obligatoryjne wdrażanie e-ZLA i to czynione przez lata. Po drugie - warunkiem sprawnego działania systemu - co potwierdza stanowisko resortu - jest też dofinansowanie sprzętowe placówek. Po trzecie - niezbędnym narzędziem jest bieżące finansowanie zadania, jakim jest wystawianie e-ZLA przez lekarzy i placówki medyczne, które się tego podejmą. Chodzi o utrzymanie systemu w stałej gotowości informatycznej , sprzętowej, zabezpieczenie ochrony danych, ewentualne zatrudnienie dodatkowej osoby do pomocy, a tym samym zdjęcie z pracowników ZUS zasilania baz ZUS elektroniczną wersją zwolnień. Zadanie to będą wykonywać placówki medyczne - podkreśliła Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Wypracowanie konkretnych rozwiązań organizacyjnych i finansowych jest - według PPOZ - podstawowym narzędziem wdrożenia e-ZLA, które uwzględnia jednocześnie zapłatę za wykonanie nowego zadania przejętego z ZUS.

- Jedno jest pewne, obowiązkowe elektroniczne ZLA w całej Polsce - od 1 grudnia 2018 roku nie wejdą , bo nie ma takich możliwości. Samo wpisanie terminu w ustawie nie wystarczy , do tego potrzebni są ludzie i narzędzia do realizacji nowego zadania … inaczej prawo pozostaje martwe…. Nie jesteśmy przeciwko informatyzacji w ochronie zdrowia , ale wymaga ona zdecydowanie więcej czasu, jak pokazują obecne dane , nakładów finansowych na nowe zadanie a jednocześnie uspokojenie i wytonowanie agresywnych działań ZUS , które niestety bardzo negatywnie wpływają na całą atmosferę wokół e-ZLA…- podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Źródło: PPOZ

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

ppoz / poz / e-zwolnienia / lekarz rodzinny
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31