Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

PPOZ: To nie koniec negocjacji, czekamy na spełnienie postulatów!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 września 2018 10:15

PPOZ: To nie koniec negocjacji, czekamy na spełnienie postulatów! - Obrazek nagłówka
Do 30 listopada przedłużone zostają umowy z NFZ z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Taką decyzję po wczorajszym spotkaniu w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia podjął Zarząd Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia

- Wzięliśmy pod uwagę wyłącznie bezpieczeństwo naszych pacjentów oraz to, żeby ciągłość ich leczenia została zapewniona. Nadal jednak czekamy na spełnienie naszych postulatów dotyczących zmiany warunków kontraktowania świadczeń w poz - podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

30 września bieżącego roku upływa termin obowiązywania umów z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej! W związku z tym, że zaplanowane na drugą połowę września negocjacje z NFZ nie doszły do skutku, lekarze i świadczeniodawcy skupieni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się do Prezesa NFZ Andrzeja Jacyny o pilną informację na temat sposobu zabezpieczenia świadczeń z zakresu poz od 1 października 2018 roku.

W odpowiedzi otrzymali zaproszenie na spotkanie w Centrali NFZ, które odbyło się w czwartek 27 września. Po raz kolejny PPOZ przedstawiło swoje postulaty, wśród których najważniejszymi jest wzrost nakładów finansowych na podstawową opiekę zdrowotną. Lekarze i świadczeniodawcy domagają się między innymi podniesienia stawki kapitacyjnej podstawowej.

…- NFZ uwzględniła możliwość podniesienia współczynnika w przedziałach do 6 roku życia z 2,4 do 2,7 i 65 plus z 2,4 do 2,6. To krok do przodu, ponieważ jest to grupa pacjentów wymagających największego nakładu zarówno czasowego, jak i organizacyjnego. Nadal jednak oczekujemy wzrostu współczynnika w przedziale 40-65 do 1,5, który z jednej strony zabezpieczy możliwość podwyżek dla pielęgniarek praktyki, rosnące koszty utrzymania praktyk oraz rosnące świadczenia lekarskie dla pacjentów w tej grupie wiekowej - wyjaśnia Bożena Janicka.

W związku z informacją NFZ o zmianie planu finansowego w pierwszej połowie października, uwzględniającego potrzeby podstawowej opieki zdrowotnej, lekarze i świadczeniodawcy PPOZ wnioskowali o konkretne uregulowania dotyczące możliwości realizacji zadań związanych z elektroniczną dokumentacją (e-zwolnienia oraz e-recepty).

…- Nadal stoimy na stanowisku, że konieczne jest pozostawienie fakultatywności ZUS ZLA przy jednoczesnym wprowadzeniu dodatkowego finansowania dla podmiotów, które podejmą się nowego zadania. W tym celu konieczne jest doposażenie praktyki, utrzymania systemu i zatrudnienia personelu (asystenta praktyki). Jesteśmy zadowoleni ze stanowiska prezesa NFZ, który podczas spotkania zgodził się z ideą fakultatywności e-zwolnień i zwiększeniem stawki kapitacyjnej (od 1 grudnia) pozwalającej na zatrudnienie asystentów medycznych w praktykach prowadzących elektroniczną dokumentację w postaci e-zla i e-recepty (co ma umożliwić odciążenie lekarzy i pielęgniarek od czynności administracyjnych) - mówi Bożena Janicka.

Zdaniem PPOZ warunkiem dalszego prawidłowego funkcjonowania placówek podstawowej opieki zdrowotnej, obok wzrostu finansowania, jest także skrócenie godzin praktyk lekarza rodzinnego (od 1 stycznia 2019 roku).

…- Powodem jest wszechogarniający brak kadr odczuwalny głównie w Polsce powiatowej, to znaczy w mniejszych miejscowościach. Mamy zapewnienie, że w tej sprawie NFZ zwrócił się już do Ministra Zdrowia, a prace są w toku. Odpowiedzialny za nie jest Podsekretarz Stanu Zbigniew Król - mówi prezes PPOZ.

Lekarze PPOZ podejmując decyzję o przedłużeniu umów o kolejne dwa miesiące liczą na pozytywne rozpatrzenie ich postulatów oraz deklarują gotowość do kontynuowania rozmów zarówno z Prezesem NFZ, jak i Ministrem Zdrowia.

Źródło: PPOZ

Tematy

ppoz / poz

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także