Sławomir Gadomski: Prace nad Breast Cancer Units dobiegają końca

Fot. MedExpress TV
Pacjentki z rakiem piersi zdecydowanie mogą liczyć na dobre wiadomości w najbliższym czasie - zapewnia wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
Medexpress 2019-03-11 11:06

Medexpress: Jak przebiegają prace nad Breast Cancer Units?

Sławomir Gadomski: Jesteśmy na ukończeniu tych prac. Projekt rozporządzenia ministra zdrowia jest już po konsultacjach publicznych. Zgłoszonych zostało ponad 200 uwag. Kończymy ich analizę. Chcielibyśmy, by w marcu minister zdrowia podpisał rozporządzenie w tym zakresie.

Medexpress: Jak Pan ocenia poziom dostępności do terapii chorych na raka piersi w Polsce?

Sławomir Gadomski: Rak piersi jest najbardziej powszechnym nowotworem u kobiet w Polsce, ale także jest on powszechnie leczony. To nowotwór dobrze „zaopiekowany” na poziomie wojewódzkich centrów onkologii i ośrodków z nimi współpracujących. Jest to nowotwór, który wymaga dość szybkiego leczenia skojarzonego. I szczęśliwie, na poziomie kompleksowej opieki, jest dość dobrze „zaopiekowany”. Myślę, że rozporządzenie ministra zdrowia jeszcze tę opiekę wzmocni i zapewni kompleksową opiekę od wejścia, czyli od diagnostyki, po nie tylko zakończenie procesu terapeutycznego, ale rehabilitację po leczeniu. Z dobrych wiadomości – jeszcze w tym roku chcielibyśmy wzmocnić zakres opieki nad pacjentkami z rakiem piersi, m.in. w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Pierwszy raz w historii chcielibyśmy dedykować środki na zakup mammografów cyfrowych, a środki unijne, mam nadzieję, wesprą proces rehabilitacji i na poziomie edukacyjnym (mówię tu o programie pt. „Wiedza, edukacja, rozwój”), ale również na poziomie pewnych rozwiązań innowacyjnych w zakresie rehabilitacji po leczeniu nowotworów piersi.

Medexpress: Czy pacjentki z zaawansowanym rakiem piersi mogą liczyć na dobre wieści w najbliższych miesiącach?

Sławomir Gadomski: Myślę, że zdecydowanie tak. Zmiany w ramach koszyka świadczeń gwarantowanych, wprowadzenie świadczenia kompleksowego, tej infrastruktury, o której mówiłem, to są te dobre wieści, docelowo bardzo istotne i systemowo, i dla pacjentek.

Materiał przygotowany wspólnie z Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych

PDF

Zobacz także