Pracodawcy chcą zatrudniać techników farmaceutycznych

Medexpress

Opublikowano 26 pazdziernika 2016, 12:02

apteka Fot. Thinkstock/Getty Images
Medexpress

Opublikowano 26 pazdziernika 2016, 12:02

Posłanka Alicja Chybicka pyta ministra edukacji narodowej czy istniałaby możliwość kontynuacji kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny. Chybicka swoją prośbę argumentuje wzrostem zainteresowania pracodawców tym zawodem w ostatnich latach.

Na mocy rozporządzenia z 08 sierpnia 2014 roku od roku szkolnego 2018/2019 w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe nie poprowadzi się rekrutacji kandydatów do klasy pierwszej, w której realizuje się kształcenie w zawodzie technika farmaceutycznego. Ostatni nabór na kierunek technik farmaceutyczny ma nastąpić w roku szkolnym 2017/2018. Liczne protesty wnoszone przez środowiska szkół i techników farmaceutycznych oraz aptek, Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych RP, Izbę Gospodarczą Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek przeciwko tej decyzji spotkały się z ignorancją i brakiem zrozumienia.

Z informacji Prezesa ZZTF RP Dominika Żyro i Prezesa Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek Pawła Klimczaka wynika, iż w ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania pracodawców zatrudnianiem techników farmaceutycznych. Znane są przykłady zatrudniania absolwentów Szkoły w zawodzie w krajach Unii Europejskiej, gdzie istnieje i wciąż jest wykonywany zawód technika farmaceutycznego (Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Norwegia i in.). Ponad to istnieje, niewykorzystany pod kątem zatrudnienia techników farmaceutycznych i nie zapewniający bezpieczeństwa obywatelom, rynek sprzedaży leków np.: w marketach, na stacjach benzynowych pozbawiony fachowego nadzoru, przechowywania czy doradztwa, co może być polem do wykazania się wiedzą i umiejętnościami techników farmaceutycznych. Poszukiwani są również technicy do pracy w laboratoriach analiz i kontroli jakości leków czy środków spożywczych w sanepidach lub przemyśle farmaceutycznym/chemicznym.

- Szanowna Pani Minister, biorąc pod uwagę powyższe a przede wszystkim potrzebę utrzymania tego, niezwykle ważnego zawodu, proszę o możliwość zmiany wydanego przed laty rozporządzenia - pisze posłanka Chybicka.

Źródło: sejm.gov.pl

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

technik farmaceutyczny / aptekarze
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31