Prestiżowa nagroda dla gliwickich mikrochirurgów

GC_261109_004
FOT . GRZEGORZ CELEJEWSKI / AGENCJA GAZETA
Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej (ASRM) uznało pionierski przeszczep narządów szyi, wykonany w Centrum Onkologii w Gliwicach przez zespół prof. Adama Maciejewskiego, za najlepszy na świecie zabieg mikronaczyniowy w 2016 roku.
Tomasz Kobosz 2017-01-20 13:45

Trwające 17 godzin przeszczepienie dotyczyło krtani, tchawicy, gardła, przełyku, gruczołu tarczowego (z przytarczycami), okolicznych mięśni oraz skóry. Pacjent, wówczas 37-letni mężczyzna, chorował na raka krtani, a wcześniej na ostrą białaczkę szpikową. Był też po przeszczepie nerki, co ułatwiło zakwalifikowanie go do kolejnej transplantacji, ponieważ i tak przyjmował już leki immunosupresyjne. Kluczowym argumentem był brak nawrotów chorób nowotworowych oraz bardzo zła jakość życia wynikająca ze znacznego zniszczenia struktur gardła.

Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej podczas niedawnego dorocznego zjazdu na Hawajach przyznało 93 procentami głosów nagrodę w kategorii best case prezentacji zgłoszonej przez prof. Adama Maciejewskiego i dr. hab. Łukasza Krakowczyka, jedynych w Polsce czynnych członków ASRM. Praca została wybrana spośród około 300 zgłoszonych prezentacji z całego świata.

Tu już druga nagroda ASRM dla wybitnych chirurgów z Gliwic. Przeprowadzony przez nich przeszczep twarzy uznano za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny 2013 roku.

Źródło: Gosc.pl Gliwicki / WP

PDF

Zobacz także