Prezes NRL ws. skandalicznej wypowiedzi marszałka województwa podkarpackiego

Fot. MedExpress TV
Medexpress 2021-07-16 09:10

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja wezwał marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla do publicznego przeproszenia za wypowiedź z 7 lipca 2021 r. podczas konferencji prasowej dot. likwidacji Kliniki Neurologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie.

W piśmie prezes NRL stanowczo zaprotestował sposób, w jakim marszałek odniósł się do lekarzy sprzeciwiających się likwidacji oddziału, oceniając go jako poniżający oraz dezawuujący ich pracę, kompetencje i podważający zaufanie. Prezes NRL podkreślił również, że niezależnie od sporów i różnic zdań, jakie mogą pojawiać się pomiędzy organem założycielskim szpitala a jego pracownikami w zakresie planów jego reorganizacji i przyszłości, język pogardy wykorzystywany w celu publicznego ośmieszania drugiej strony jest niedopuszczalny.

Pisma w tej sprawie wystosowali również przewodnicząca Konwentu Prezesów ORL Magda Wiśniewska oraz Rzecznik Praw Lekarza Grzegorz Krzyżanowski.

Za określenie lekarzy zwolnionych z rzeszowskiej kliniki jako „pożal się Boże lekarzy z pożal się Boże kliniki” marszałek Ortyl przeprosił oraz zapowiedział przekazanie oficjalnego pisma do mediów ze stosownymi wyjaśnieniami oraz przeprosinami.

Źródło: NIL

PDF

Zobacz także