Problemy służby zdrowia są problemami całego społeczeństwa

Fot. MedExpress TV
- Chcielibyśmy rozwinąć temat onkologii, chorób rzadkich i ultrarzadkich, chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, cukrzyca - powiedział Medexpressowi dr Paweł Kowal, jeden z inicjatorów Medycznej Racji Stanu, poseł KO.
Medexpress 2020-02-12 10:27

Wiemy, że jest Pan jednym z założycieli medycznej racji stanu. Co jest priorytetem medycznej racji stanu na najbliższe lata?

Chcielibyśmy rozwinąć temat onkologii, chorób rzadkich i ultrarzadkich, kwestie związane z chorobami cywilizacyjnymi , takimi jak: otyłość, cukrzyca. Są to najbardziej powszechne problemy w społeczeństwie. Zależy nam na tym, żeby docierać do osób, które na co dzień nie zajmują się medycyną. Chcemy pokazywać, że problemy służby zdrowia są problemami faktycznie całego społeczeństwa, podobnie jak np. problem bezpieczeństwa. To jest nasza misja. Naszym celem jest dotarcie do tych, którzy niekoniecznie czują się związani ze służbą zdrowia.

W jaki sposób zamierzają Państwo walczyć z nadwagą i otyłością Polaków?

Chcemy rozwiązywać ten problem przez kompleksowe działania, takie jak np. godzina dla zdrowia w szkołach, edukacja. Problem ten zasadza się w edukacji. Chcemy dotrzeć ze świadomym przekazem do rodziców i dzieci, w pokazaniu realnych zagrożeń. Wiem z doświadczeń innych krajów, że to przynosi efekt. Z jednej trony proponujemy takie rozwiązania, z drugiej inicjujemy działania ekspertów. Patrzymy na to z punktu bezpieczeństwa państwa. Pokazujemy decydentom, politykom i liderom pinii, że temat zdrowia publicznego jest tak samo ważny jak np. zakup broni.

PDF

Zobacz także