Prof. Banach: innowacyjne zarządzanie przynosi oszczędności

Fot. MedExpress TV
Z prof. Maciejem Banachem, dyrektorem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki rozmawiamy o innowacyjnym zarządzaniu, wdrażaniu idei „Smart Hospital”, innowacjach w kardiologii i prewencji pierwotnej.
Iwona Schymalla 2019-10-24 07:51

- Jeżeli mamy innowacyjne zarządzanie daną jednostką, to nie tylko jesteśmy w stanie zaplanować pewne działania, ale też znacząco zmniejszyć koszty funkcjonowania. Oszczędności mogą sięgać 20-30 proc.

- Od pół roku w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki realizowana jest idea „Smart Hospital”.

- Inteligentny szpital to inteligentne zarządzanie, bardzo dobra komunikacja między wszystkimi działami szpitala, dane zabrane ze wszystkich działów i właściwie przeanalizowane.

- Jeżeli „Smart Hospital” będzie działał w ICZMP (to drugi największy szpital w Polsce, pierwszy pediatryczny), to będzie działać w każdym innym miejscu w Polsce.

- Z jednej strony mamy wybitnych kardiologów, z drugiej strony przez lata szliśmy w niewłaściwym kierunku. Potrafimy skutecznie leczyć zawał i jego powikłania, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca itd., ale cały świat wie, że najbardziej efektywną metodą jest prewencja.
- Potrzebna jest koordynowana opieka nad pacjentami wysokiego ryzyka w prewencji pierwotnej.

PDF

Zobacz także